Yritysprofiili

Kymi Capital Oy

Kymi Capital Oy:n kotipaikka on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1984-02-02. Toimiala on liikkeenjohdon konsultointi. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,519,344 ja liikevoitto €444,820.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0529987-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0529987-3
Toimiala
Liikkeenjohdon konsultointi
Kunta
Lahti
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1984-02-02
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1983-10-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Mäntykatu 4, 15150, Lahti

Puhelin: +358404853415Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.delmac.fiLähdehavainto

Instagram-profiili: https://www.instagram.com/bydelmac/?hl=fiLähde: yrityksen verkkosivu

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/delmac.fiLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Lauri HindströmCEO

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Suorat yhteystiedot saatavilla kirjautuneilleOsa henkilötason yhteystiedoista näytetään vain rekisteröityneille käyttäjille. Tiedot perustuvat julkisiin lähteisiin, kuten yrityksen omiin verkkosivuihin.Kirjaudu nähdäksesi päätöksentekijöiden yhteystiedot

Tietoa yrityksestä Kymi Capital Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kymi Capital Oy:n sijaintipaikkakunta on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1984-02-02. Toimiala on liikkeenjohdon konsultointi. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,519,344 ja liikevoitto €444,820. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,519,344 sekä tilikauden tulokseksi €357,154. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +23.6%, liikevoittoprosentti +28.8% ja omavaraisuusaste +91.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys23.6%
Liikevoittoprosentti28.8%
Omavaraisuusaste91.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€25,810Edellinen: €41,788
Inventory€1,264,305Edellinen: €1,060,264
Rahat ja pankkisaamiset€334,706Edellinen: €385,760
Advances received€41,490Edellinen: €66,588
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,232,106Edellinen: €1,153,658
Tulos ennen veroja€443,349Edellinen: €252,948
Oma pääoma€1,592,623Edellinen: €1,365,470
Velat€149,721Edellinen: €148,636
Vaihtuvat vastaavat€1,660,757Edellinen: €1,463,725
Current liabilities€149,721Edellinen: €148,636
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€2,153,824
2022-12-31
€1,270,428
2023-12-31
€1,229,193
2024-12-31
€1,519,344
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€184,212
2023-12-31
€248,177
2024-12-31
€444,820
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
€387,135
2022-12-31
€143,094
2023-12-31
€208,447
2024-12-31
€357,154
2025-12-31
Varat -kehitys4 kautta
€1,393,335
2022-12-31
€1,529,074
2023-12-31
€1,514,105
2024-12-31
€1,742,345
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
91.4 %2024-12-31: 90.2 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
10.68x2024-12-31: 9.73x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
28.8 %2024-12-31: 19.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste86.9 %82.2 %90.2 %91.4 %
Maksuvalmius--9.73x10.68x
Liikevoitto-%-14.1 %19.5 %28.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0529987-3
ALV-tunnusFI05299873
EU-tunnusFIFPRO.0529987-3
KuntaLahti
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1983-10-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1984-02-02Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2017-09-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Suoria yhteystietoja saatavilla kirjautuneille käyttäjille.

Pelkonen Jukka AnteroToimitusjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Lauri HindströmCEOLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Pelkonen Jukka AnteroVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Sauli PelkonenHallitus: varajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Matias LauniemiPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A1
ErinomainenKymi Capital Oy
Luokitus nousiA2 → A1 · uusi analyysi 2026-10-16
Mallin pistemäärä92/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
40 verrokkia
Omavaraisuus90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Kannattavuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Maksuvalmius95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika27 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika39 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A1
2026-10-16 23.0292/100 · v0.14
A2 → A1 · +6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A2
2026-09-1486/100 · v0.14
A2 → A2
  • Liikevaihto: Paranee
  • Kannattavuus: Paranee
  • Vakavaraisuus: Paranee
A2
2026-09-1486/100 · v0.13
A2 → A2
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A2
2026-09-1386/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
72/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 42 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
76/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-27

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-07.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kymi Capital Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.