Yritysprofiili

Kyminstal Oy

Kyminstal Oy:n kotipaikka on Neuvoton. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-07-21. Toimiala on teollisuuden koneiden ja laitteiden asennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €315,837 ja liikevoitto €36,754.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2276549-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2276549-3
Toimiala
Teollisuuden koneiden ja laitteiden asennus
Kunta
Neuvoton
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2009-07-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2009-07-13
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Salmintie 87, 49490, Neuvoton

Puhelin: +358408495431Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.kyminstal.fiLähdehavainto

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/facebookLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Kelkka Janne TapaniToimitusjohtaja

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Milla LehiöTaloushallinto

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Suorat yhteystiedot saatavilla kirjautuneilleOsa henkilötason yhteystiedoista näytetään vain rekisteröityneille käyttäjille. Tiedot perustuvat julkisiin lähteisiin, kuten yrityksen omiin verkkosivuihin.Kirjaudu nähdäksesi päätöksentekijöiden yhteystiedot

Tietoa yrityksestä Kyminstal Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kyminstal Oy:n sijaintipaikkakunta on Neuvoton. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-07-21. Toimiala on teollisuuden koneiden ja laitteiden asennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €315,837 ja liikevoitto €36,754. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €315,837 sekä tilikauden tulokseksi €29,357. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +11.1%, liikevoittoprosentti +11.7% ja omavaraisuusaste +53.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys11.1%
Liikevoittoprosentti11.7%
Omavaraisuusaste53.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €6,999
Rahat ja pankkisaamiset€32,033Edellinen: €60,043
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€3,692Edellinen: €39,048
Tulos ennen veroja€36,696Edellinen: €5,181
Oma pääoma€35,666Edellinen: €53,238
Velat€30,973Edellinen: €17,257
Vaihtuvat vastaavat€64,138Edellinen: €67,162
Current liabilities€30,973Edellinen: €17,257
Henkilöstö6Edellinen: 6
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€268,000
2021-12-31
€365,304
2022-12-31
€330,714
2023-12-31
€284,168
2024-12-31
€315,837
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€30,000
2021-12-31
€1,360
2022-12-31
€7,628
2023-12-31
€5,182
2024-12-31
€36,754
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€23,000
2021-12-31
€536
2022-12-31
€5,724
2023-12-31
€4,191
2024-12-31
€29,357
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€164,000
2021-12-31
€75,826
2022-12-31
€83,684
2023-12-31
€70,495
2024-12-31
€66,639
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
66/100 · Laskussa
53.0 %2024-12-31: 75.5 %
MaksuvalmiusHyvä
70/100 · Laskussa
2.10x2024-12-31: 3.89x
Liikevoitto-%Hyvä
79/100 · Nousussa
11.7 %2024-12-31: 1.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste36.6 %68.4 %63.6 %75.5 %53.0 %
Maksuvalmius1.13x2.88x2.57x3.89x2.10x
Liikevoitto-%11.2 %0.3 %2.3 %1.8 %11.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2276549-3
ALV-tunnusFI22765493
EU-tunnusFIFPRO.2276549-3
KuntaNeuvoton
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2009-07-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2009-07-09Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2009-07-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2009-07-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2009-07-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Suoria yhteystietoja saatavilla kirjautuneille käyttäjille.

Kelkka Janne TapaniToimitusjohtajaLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Sundberg Hilla TuuliaVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Kelkka Janne TapaniVarsinainen jäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Harri JylhäPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväKyminstal Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-18
Mallin pistemäärä77/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
475 verrokkia
Omavaraisuus52%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Maksuvalmius60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika77 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika182 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-18 02.2877/100 · v0.14
B1 → A3 · +13 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1464/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1464/100 · v0.13
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1359/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
43/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 17 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

26 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-08

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kyminstal Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.