Yritysprofiili

La-Lo Point Oy

La-Lo Point Oy:n kotipaikka on Jalasjärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2006-08-08. Toimiala on tieto- ja viestintäteknisten laitteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €119,374 ja liikevoitto €6,447.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2047886-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2047886-1
Toimiala
Tieto- ja viestintäteknisten laitteiden vähittäiskauppa
Kunta
Jalasjärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2006-08-08
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2006-07-10
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Lauhamäentie 1, 61600, Jalasjärvi

Tietoa yrityksestä La-Lo Point Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

La-Lo Point Oy:n sijaintipaikkakunta on Jalasjärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2006-08-08. Toimiala on tieto- ja viestintäteknisten laitteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €119,374 ja liikevoitto €6,447. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €119,374 sekä tilikauden tulokseksi -€2,021. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -35.6%, liikevoittoprosentti +5.4% ja omavaraisuusaste +14.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-06-30

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty5
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-35.6%
Liikevoittoprosentti5.4%
Omavaraisuusaste14.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€48,641Edellinen: €29,548
Edellisten tilikausien voitto/tappio€4,015Edellinen: €12,104
Oma pääoma€9,994Edellinen: €12,015
Velat€56,935Edellinen: €43,962
Vaihtuvat vastaavat€56,091Edellinen: €41,526
Current liabilities€13,134Edellinen: €21,018
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€163,179
2022-06-30
€176,904
2023-06-30
€167,639
2024-06-30
€185,270
2025-06-30
€119,374
2026-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€9,050
2022-06-30
€20,389
2023-06-30
-€8,238
2024-06-30
-€2,550
2025-06-30
€6,447
2026-06-30
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€8,099
2022-06-30
€19,716
2023-06-30
-€8,691
2024-06-30
-€8,089
2025-06-30
-€2,021
2026-06-30
Varat -kehitys5 kautta
€44,557
2022-06-30
€39,235
2023-06-30
€40,820
2024-06-30
€55,976
2025-06-30
€66,929
2026-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
19/100 · Laskussa
14.9 %2025-06-30: 21.5 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.70x2025-06-30: 1.41x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
64/100 · Nousussa
5.4 %2025-06-30: -1.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-06-302023-06-302024-06-302025-06-302026-06-30
Omavaraisuusaste20.4 %73.4 %49.3 %21.5 %14.9 %
Maksuvalmius0.85x2.36x2.69x1.41x3.70x
Liikevoitto-%5.5 %11.5 %-4.9 %-1.4 %5.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2047886-1
ALV-tunnusFI20478861
EU-tunnusFIFPRO.2047886-1
KuntaJalasjärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2006-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2006-07-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2006-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2006-07-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2006-08-08Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaLa-Lo Point Oy
Luokitus laskiB2 → B3 · uusi analyysi 2026-11-04
Mallin pistemäärä49/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
119 verrokkia
Omavaraisuus29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Kannattavuus69%
Parempi kuin 69 % verrokeista
Maksuvalmius82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu3%
Heikompi kuin 97 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika99 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika146 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B3
2026-11-04 18.0249/100 · v0.15
B2 → B3 · -10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-06-30).
B2
2026-10-1859/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-10-0959/100 · v0.14
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Riskitekijä poistui: Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella.
B2
2026-10-03 20.2158/100 · v0.14
B1 → B2 · -7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-04
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
51/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 20 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
86/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
7.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-06-30.
Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
7.10.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-07

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

La-Lo Point Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.