Yritysprofiili

Laatuavain Oy

Laatuavain Oy:n kotipaikka on Kuopio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-01-28. Toimiala on liikkeenjohdon konsultointi.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3260093-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3260093-2
Toimiala
Liikkeenjohdon konsultointi
Kunta
Kuopio
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-01-28
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-01-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Maaherrankatu 9 A 43, 70100, Kuopio

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Romppanen Esa SakariToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Laatuavain Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Laatuavain Oy:n sijaintipaikkakunta on Kuopio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-01-28. Toimiala on liikkeenjohdon konsultointi. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli ei saatavilla, liikevoittoprosentti ei saatavilla ja omavaraisuusaste +92.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Omavaraisuusaste92.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€89Edellinen: €119
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€952Edellinen: -€655
Oma pääoma€8,819Edellinen: €9,049
Velat€770Edellinen: €570
Vaihtuvat vastaavat€89Edellinen: €119
Current liabilities€770Edellinen: €570
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,749
2022-12-31
€0
2023-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
-€459
2023-12-31
-€296
2024-12-31
-€229
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
-€195
2022-12-31
-€459
2023-12-31
-€296
2024-12-31
-€229
2025-12-31
Varat -kehitys4 kautta
€10,174
2022-12-31
€9,715
2023-12-31
€9,619
2024-12-31
€9,589
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
92.0 %2024-12-31: 94.1 %
MaksuvalmiusHeikko
4/100 · Laskussa
0.12x2024-12-31: 0.21x
Liikevoitto-%Ei arvioitavissa
0/100 · Trenditieto puuttuu
Ei saatavilla2024-12-31: Ei saatavilla
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste96.4 %96.2 %94.1 %92.0 %
Maksuvalmius--0.21x0.12x
Liikevoitto-%----

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3260093-2
EU-tunnusFIFPRO.3260093-2
KuntaKuopio
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-01-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-01-28Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Romppanen Esa SakariToimitusjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Romppanen Esa SakariVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Tuononen Riku EemeliVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaLaatuavain Oy
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-09-15
Mallin pistemäärä65/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoEi riittävästi historiaa
KannattavuusEi riittävästi historiaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
80 verrokkia
Omavaraisuus75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Maksuvalmius71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika108 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika99 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-15 15.4865/100 · v0.14
B2 → B1 · +9 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Näytön laatu: Rajallinen talousnäyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B2
2026-09-1456/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1456/100 · v0.13
B1 → B2 · -11 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rajallinen talousnäyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1367/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
72/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
45/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

8 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-18

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-09.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Laatuavain Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.