Yritysprofiili

Lahden Konepaja Oy

Lahden Konepaja Oy:n kotipaikka on Vääksy. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1997-07-28. Toimiala on metallirakenteiden ja niiden osien valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-04-30 liikevaihto oli €652,419 ja liikevoitto €11,002.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1087750-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1087750-0
Toimiala
Metallirakenteiden ja niiden osien valmistus
Kunta
Vääksy
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1997-07-28
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1997-05-21
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Alasintie 1, 17200, Vääksy

Tietoa yrityksestä Lahden Konepaja Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Lahden Konepaja Oy:n sijaintipaikkakunta on Vääksy. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1997-07-28. Toimiala on metallirakenteiden ja niiden osien valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-04-30 liikevaihto oli €652,419 ja liikevoitto €11,002. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €652,419 sekä tilikauden tulokseksi €10,996. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -2.5%, liikevoittoprosentti +1.7% ja omavaraisuusaste +33.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-04-30

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-2.5%
Liikevoittoprosentti1.7%
Omavaraisuusaste33.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€34,463Edellinen: €70,239
Edellisten tilikausien voitto/tappio€66,163Edellinen: €178,135
Oma pääoma€79,682Edellinen: €68,686
Velat€157,463Edellinen: €175,007
Vaihtuvat vastaavat€231,738Edellinen: €236,484
Current liabilities€157,463Edellinen: €175,007
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€669,362
2024-04-30
€652,419
2025-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€111,827
2024-04-30
€11,002
2025-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€111,972
2024-04-30
€10,996
2025-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€243,693
2024-04-30
€237,145
2025-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
42/100 · Nousussa
33.6 %2024-04-30: 28.2 %
MaksuvalmiusHeikko
7/100 · Laskussa
0.22x2024-04-30: 0.40x
Liikevoitto-%Välttävä
54/100 · Nousussa
1.7 %2024-04-30: -16.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-04-302025-04-30
Omavaraisuusaste28.2 %33.6 %
Maksuvalmius0.40x0.22x
Liikevoitto-%-16.7 %1.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1087750-0
ALV-tunnusFI10877500
EU-tunnusFIFPRO.1087750-0
KuntaVääksy
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1997-05-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1997-05-12Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1997-05-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1997-05-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1997-07-28Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaLahden Konepaja Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä60/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
37 verrokkia
Omavaraisuus41%
Heikompi kuin 59 % verrokeista
Kannattavuus22%
Heikompi kuin 78 % verrokeista
Maksuvalmius28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu32%
Heikompi kuin 68 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika122 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika226 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1760/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-19 18.5660/100 · v0.14
B1 → B1 · -1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1461/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1461/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
31/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 29 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Lahden Konepaja Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.