Yritysprofiili

Lahden Laattatiimi Oy

Lahden Laattatiimi Oy:n kotipaikka on Villähde. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-01-31. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €71,082 ja liikevoitto €1,856.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3020684-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3020684-3
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Villähde
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-01-31
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-08-22
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Koritie 3, 15540, Villähde

Tietoa yrityksestä Lahden Laattatiimi Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Lahden Laattatiimi Oy:n sijaintipaikkakunta on Villähde. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-01-31. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €71,082 ja liikevoitto €1,856. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-01-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €71,082 sekä tilikauden tulokseksi €3,393. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -14.0%, liikevoittoprosentti +2.6% ja omavaraisuusaste -6.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-01-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-14.0%
Liikevoittoprosentti2.6%
Omavaraisuusaste-6.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€5,447Edellinen: €5,974
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€11,830Edellinen: -€14,980
Oma pääoma-€1,955Edellinen: -€5,348
Velat€30,241Edellinen: €14,737
Vaihtuvat vastaavat€16,310Edellinen: €9,388
Current liabilities€15,341Edellinen: €14,737
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€128,827
2024-01-31
€82,685
2025-01-31
€71,082
2026-01-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
-€11,943
2024-01-31
€4,038
2025-01-31
€1,856
2026-01-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
-€10,367
2024-01-31
€3,150
2025-01-31
€3,393
2026-01-31
Varat -kehitys3 kautta
€7,625
2024-01-31
€9,388
2025-01-31
€28,286
2026-01-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Nousussa
-6.9 %2025-01-31: -57.0 %
MaksuvalmiusHeikko
12/100 · Laskussa
0.36x2025-01-31: 0.41x
Liikevoitto-%Välttävä
57/100 · Laskussa
2.6 %2025-01-31: 4.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-01-312025-01-312026-01-31
Omavaraisuusaste-111.4 %-57.0 %-6.9 %
Maksuvalmius0.35x0.41x0.36x
Liikevoitto-%-9.3 %4.9 %2.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3020684-3
ALV-tunnusFI30206843
EU-tunnusFIFPRO.3020684-3
KuntaVillähde
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-01-31Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2020-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2020-02-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-02-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
C
Kohonnut riskiLahden Laattatiimi Oy
Luokitus ennallaanC · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä31/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
82 verrokkia
Omavaraisuus10%
Heikompi kuin 90 % verrokeista
Kannattavuus50%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius50%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika74 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika63 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
C
2026-10-1831/100 · v0.15
C → C
C
2026-10-04 11.2431/100 · v0.14
B3 → C · -18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-01-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1549/100 · v0.14
B2 → B3 · -3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1452/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaC
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
60/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-15

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-01-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Lahden Laattatiimi Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.