Yritysprofiili

LämpöTec Oy

LämpöTec Oy:n kotipaikka on Tuusula. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-01-22. Toimiala on lvi-tekninen suunnittelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €76,644 ja liikevoitto -€5,464.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2243442-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2243442-4
Toimiala
LVI-tekninen suunnittelu
Kunta
Tuusula
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2009-01-22
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2009-01-07
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Huhtariihentie 12, 04360, Tuusula

Verkkosivu: https://www.lampotec.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä LämpöTec Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

LämpöTec Oy:n sijaintipaikkakunta on Tuusula. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-01-22. Toimiala on lvi-tekninen suunnittelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €76,644 ja liikevoitto -€5,464. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €76,644 sekä tilikauden tulokseksi -€5,168. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -10.2%, liikevoittoprosentti -7.1% ja omavaraisuusaste +87.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-10.2%
Liikevoittoprosentti-7.1%
Omavaraisuusaste87.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€600Edellinen: €500
Rahat ja pankkisaamiset€39,585Edellinen: €47,361
Edellisten tilikausien voitto/tappio€76,634Edellinen: €95,619
Oma pääoma€73,966Edellinen: €86,016
Velat€10,662Edellinen: €15,332
Vaihtuvat vastaavat€52,091Edellinen: €67,298
Current liabilities€10,662Edellinen: €15,332
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€85,355
2024-12-31
€76,644
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€12,265
2024-12-31
-€5,464
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€12,104
2024-12-31
-€5,168
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€101,347
2024-12-31
€84,628
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
87.4 %2024-12-31: 84.9 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.77x2024-12-31: 3.12x
Liikevoitto-%Heikko
32/100 · Nousussa
-7.1 %2024-12-31: -14.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste84.9 %87.4 %
Maksuvalmius3.12x3.77x
Liikevoitto-%-14.4 %-7.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2243442-4
ALV-tunnusFI22434424
EU-tunnusFIFPRO.2243442-4
KuntaTuusula
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2009-01-05Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2009-01-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2009-01-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2009-01-22Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaLämpöTec Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-28
Mallin pistemäärä65/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
485 verrokkia
Omavaraisuus73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Kannattavuus34%
Heikompi kuin 66 % verrokeista
Maksuvalmius83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu33%
Heikompi kuin 67 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika164 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika93 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-28 01.2465/100 · v0.14
B1 → B1 · -1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1566/100 · v0.14
B1 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1461/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-28
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
62/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 17 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
74/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-04-03

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

LämpöTec Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.