Yritysprofiili

Lankastudio Säie Wool Oy

Lankastudio Säie Wool Oy:n kotipaikka on Porvoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-10-05. Toimiala on lankojen ja käsityötarvikkeiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €117,324 ja liikevoitto €8,964.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3240019-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3240019-9
Toimiala
Lankojen ja käsityötarvikkeiden vähittäiskauppa
Kunta
Porvoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-10-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-10-05
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Lukiokatu 5-7 B 6, 06100, Porvoo

Tietoa yrityksestä Lankastudio Säie Wool Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Lankastudio Säie Wool Oy:n sijaintipaikkakunta on Porvoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-10-05. Toimiala on lankojen ja käsityötarvikkeiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €117,324 ja liikevoitto €8,964. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €117,324 sekä tilikauden tulokseksi €6,942. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +7.1%, liikevoittoprosentti +7.6% ja omavaraisuusaste +79.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys7.1%
Liikevoittoprosentti7.6%
Omavaraisuusaste79.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€19,821Edellinen: €16,365
Rahat ja pankkisaamiset€18,607Edellinen: €12,234
Edellisten tilikausien voitto/tappio€20,431Edellinen: €17,065
Oma pääoma€32,373Edellinen: €25,431
Velat€8,496Edellinen: €4,931
Vaihtuvat vastaavat€40,869Edellinen: €29,977
Current liabilities€8,496Edellinen: €4,931
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€109,589
2024-12-31
€117,324
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€4,262
2024-12-31
€8,964
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€3,367
2024-12-31
€6,942
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€30,362
2024-12-31
€40,869
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
99/100 · Laskussa
79.2 %2024-12-31: 83.8 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
4.52x2024-12-31: 5.80x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
69/100 · Nousussa
7.6 %2024-12-31: 3.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste83.8 %79.2 %
Maksuvalmius5.80x4.52x
Liikevoitto-%3.9 %7.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3240019-9
ALV-tunnusFI32400199
EU-tunnusFIFPRO.3240019-9
KuntaPorvoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-10-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2021-10-05Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-10-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-10-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-10-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväLankastudio Säie Wool Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä74/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
57 verrokkia
Omavaraisuus91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Kannattavuus75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Maksuvalmius93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika127 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika114 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1774/100 · v0.15
A3 → A3 · +2 pistettä
A3
2026-09-22 04.1572/100 · v0.14
B3 → A3 · +25 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1447/100 · v0.14
B2 → B3 · -5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1352/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
39/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
55/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
22.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-07

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Lankastudio Säie Wool Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.