Yritysprofiili

Länsitili Oy

Länsitili Oy:n kotipaikka on Pori. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1986-11-19. Toimiala on rakennuskoneiden ja -laitteiden vuokraus ja leasing. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €900 ja liikevoitto -€3,567.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0645966-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0645966-4
Toimiala
Rakennuskoneiden ja -laitteiden vuokraus ja leasing
Kunta
Pori
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1986-11-19
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1987-02-06
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Maaherrankatu 16 A 1, 28100, Pori

Tietoa yrityksestä Länsitili Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Länsitili Oy:n sijaintipaikkakunta on Pori. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1986-11-19. Toimiala on rakennuskoneiden ja -laitteiden vuokraus ja leasing. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €900 ja liikevoitto -€3,567. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €900 sekä tilikauden tulokseksi -€7,986. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -95.7%, liikevoittoprosentti -396.3% ja omavaraisuusaste +24.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-95.7%
Liikevoittoprosentti-396.3%
Omavaraisuusaste24.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€410,385Edellinen: €4,158
Edellisten tilikausien voitto/tappio€108,833Edellinen: €108,804
Oma pääoma€138,465Edellinen: €158,951
Velat€436,168Edellinen: €43,284
Vaihtuvat vastaavat€501,039Edellinen: €128,341
Current liabilities€36,168Edellinen: €43,284
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€20,700
2024-12-31
€900
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€15,717
2024-12-31
-€3,567
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€12,529
2024-12-31
-€7,986
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€202,235
2024-12-31
€574,633
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
30/100 · Laskussa
24.1 %2024-12-31: 78.6 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
11.35x2024-12-31: 0.10x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-396.3 %2024-12-31: 75.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste78.6 %24.1 %
Maksuvalmius0.10x11.35x
Liikevoitto-%75.9 %-396.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0645966-4
ALV-tunnusFI06459664
EU-tunnusFIFPRO.0645966-4
KuntaPori
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1986-11-19Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1987-02-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1996-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaLänsitili Oy
Luokitus laskiB1 → B3 · uusi analyysi 2026-09-19
Mallin pistemäärä47/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
233 verrokkia
Omavaraisuus39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Kannattavuus6%
Heikompi kuin 94 % verrokeista
Maksuvalmius94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu6%
Heikompi kuin 94 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika163 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika142 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-09-19 16.3747/100 · v0.14
B1 → B3 · -21 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1468/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1468/100 · v0.13
B1 → B1 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1361/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-19
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
62/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 39 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
75/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
19.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-08-10

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Länsitili Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.