Yritysprofiili

LapCaravan Oy

LapCaravan Oy:n kotipaikka on Lappajärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-10-16. Toimiala on matkailuvaunujen ja muiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €218,854 ja liikevoitto -€50,719.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2945575-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2945575-4
Toimiala
Matkailuvaunujen ja muiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa
Kunta
Lappajärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-10-16
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-10-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Maneesintie 5 F, 62600, Lappajärvi

Postiosoite: Nykäläntie 105 C 14, 62600, Lappajärvi

Verkkosivu: https://www.lapcaravan.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä LapCaravan Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

LapCaravan Oy:n sijaintipaikkakunta on Lappajärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-10-16. Toimiala on matkailuvaunujen ja muiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €218,854 ja liikevoitto -€50,719. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €218,854 sekä tilikauden tulokseksi -€50,278. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +108.5%, liikevoittoprosentti -23.2% ja omavaraisuusaste +2.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys108.5%
Liikevoittoprosentti-23.2%
Omavaraisuusaste2.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income-€2Edellinen: €0
Inventory€347,700Edellinen: €375,412
Rahat ja pankkisaamiset€16,047Edellinen: €37,152
Edellisten tilikausien voitto/tappio€58,486Edellinen: €53,533
Oma pääoma€10,708Edellinen: €60,986
Velat€358,359Edellinen: €357,496
Vaihtuvat vastaavat€363,846Edellinen: €416,696
Current liabilities€358,359Edellinen: €357,496
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€104,979
2024-12-31
€218,854
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€5,978
2024-12-31
-€50,719
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€4,954
2024-12-31
-€50,278
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€418,482
2024-12-31
€369,068
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
4/100 · Laskussa
2.9 %2024-12-31: 14.6 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
34/100 · Laskussa
1.02x2024-12-31: 1.15x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-23.2 %2024-12-31: 5.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste14.6 %2.9 %
Maksuvalmius1.15x1.02x
Liikevoitto-%5.7 %-23.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2945575-4
ALV-tunnusFI29455754
EU-tunnusFIFPRO.2945575-4
KuntaLappajärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-10-11Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-10-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2018-10-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-10-16Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaLapCaravan Oy
Luokitus laskiB1 → B3 · uusi analyysi 2026-09-30
Mallin pistemäärä40/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
266 verrokkia
Omavaraisuus15%
Heikompi kuin 85 % verrokeista
Kannattavuus3%
Heikompi kuin 97 % verrokeista
Maksuvalmius70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika105 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika130 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Korkea taseen velkavipu
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-09-30 16.0840/100 · v0.14
B1 → B3 · -21 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1561/100 · v0.14
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-30
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
57/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
69/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-15

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

LapCaravan Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.