Yritysprofiili

Lapin Tervastuli Oy

Lapin Tervastuli Oy:n kotipaikka on Rovaniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-01-13. Toimiala on ruokailu- ja leikkuuvälineiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €35,160 ja liikevoitto €27,411.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2593012-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2593012-4
Toimiala
Ruokailu- ja leikkuuvälineiden valmistus
Kunta
Rovaniemi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2014-01-13
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2013-12-30
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Aitakuja 3, 96460, Rovaniemi

Tietoa yrityksestä Lapin Tervastuli Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Lapin Tervastuli Oy:n sijaintipaikkakunta on Rovaniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-01-13. Toimiala on ruokailu- ja leikkuuvälineiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €35,160 ja liikevoitto €27,411. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €35,160 sekä tilikauden tulokseksi €49. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +35.9%, liikevoittoprosentti +78.0% ja omavaraisuusaste +14.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys35.9%
Liikevoittoprosentti78.0%
Omavaraisuusaste14.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €1,728
Rahat ja pankkisaamiset€13,638Edellinen: €1,317
Edellisten tilikausien voitto/tappio€79Edellinen: €33
Oma pääoma€2,628Edellinen: €2,579
Velat€15,701Edellinen: €4,542
Vaihtuvat vastaavat€18,329Edellinen: €7,121
Current liabilities€15,701Edellinen: €4,542
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€25,866
2024-12-31
€35,160
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€27,486
2024-12-31
€27,411
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€46
2024-12-31
€49
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€7,121
2024-12-31
€18,329
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
18/100 · Laskussa
14.3 %2024-12-31: 36.2 %
MaksuvalmiusVälttävä
29/100 · Nousussa
0.87x2024-12-31: 0.29x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
78.0 %2024-12-31: 99.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste36.2 %14.3 %
Maksuvalmius0.29x0.87x
Liikevoitto-%99.6 %78.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2593012-4
ALV-tunnusFI25930124
EU-tunnusFIFPRO.2593012-4
KuntaRovaniemi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2014-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2014-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2014-01-13Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2014-01-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaLapin Tervastuli Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-30
Mallin pistemäärä61/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
342 verrokkia
Omavaraisuus28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Kannattavuus95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Maksuvalmius64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika36 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika25 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-30 20.5861/100 · v0.14
B1 → B1 · -3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1564/100 · v0.14
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-30
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
51/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 12 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
78/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-05

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Lapin Tervastuli Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.