Yritysprofiili

Lapinlahden Taidevalu Oy

Lapinlahden Taidevalu Oy:n kotipaikka on Lapinlahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-08-23. Toimiala on kevytmetallien valu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-07-31 liikevaihto oli €88,655 ja liikevoitto €5,017.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2133921-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2133921-4
Toimiala
Kevytmetallien valu
Kunta
Lapinlahti
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2007-08-23
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2007-08-17
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Asematie 48, 73100, Lapinlahti

Verkkosivu: https://www.lapinlahdentaidevalu.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Lapinlahden Taidevalu Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Lapinlahden Taidevalu Oy:n sijaintipaikkakunta on Lapinlahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-08-23. Toimiala on kevytmetallien valu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-07-31 liikevaihto oli €88,655 ja liikevoitto €5,017. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-07-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €88,655 sekä tilikauden tulokseksi €4,063. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -31.5%, liikevoittoprosentti +5.7% ja omavaraisuusaste -18.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-07-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-31.5%
Liikevoittoprosentti5.7%
Omavaraisuusaste-18.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€13,142Edellinen: €21,685
Rahat ja pankkisaamiset€2,377Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€50,604Edellinen: -€51,633
Oma pääoma-€6,542Edellinen: -€10,604
Velat€42,956Edellinen: €42,926
Vaihtuvat vastaavat€35,869Edellinen: €31,596
Current liabilities€42,956Edellinen: €36,483
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€99,588
2023-07-31
€88,655
2025-07-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€18,559
2023-07-31
€5,017
2025-07-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€17,006
2023-07-31
€4,063
2025-07-31
Varat -kehitys2 kautta
€50,846
2023-07-31
€36,414
2025-07-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Nousussa
-18.0 %2023-07-31: -22.9 %
MaksuvalmiusHeikko
12/100 · Laskussa
0.36x2023-07-31: 0.79x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
64/100 · Laskussa
5.7 %2023-07-31: 18.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-07-312025-07-31
Omavaraisuusaste-22.9 %-18.0 %
Maksuvalmius0.79x0.36x
Liikevoitto-%18.6 %5.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2133921-4
ALV-tunnusFI21339214
EU-tunnusFIFPRO.2133921-4
KuntaLapinlahti
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2007-08-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2007-08-07Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2007-08-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2007-08-23Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2007-09-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaLapinlahden Taidevalu Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä41/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
3973 verrokkia
Omavaraisuus17%
Heikompi kuin 83 % verrokeista
Kannattavuus59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Maksuvalmius52%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu33%
Heikompi kuin 67 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika126 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika150 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-10-1741/100 · v0.15
B3 → B3
B3
2026-09-24 09.4541/100 · v0.14
B1 → B3 · -23 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-07-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1564/100 · v0.14
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
52/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 19 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
76/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
24.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-07-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Lapinlahden Taidevalu Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.