Yritysprofiili

Lasse Orkola Oy

Lasse Orkola Oy:n kotipaikka on Parola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-08-31. Toimiala on rakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €239,475 ja liikevoitto €57,844.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3227490-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3227490-3
Toimiala
Rakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
Kunta
Parola
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-08-31
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-08-05
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Veneveistäjäntie 6, 13720, Parola

Tietoa yrityksestä Lasse Orkola Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Lasse Orkola Oy:n sijaintipaikkakunta on Parola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-08-31. Toimiala on rakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €239,475 ja liikevoitto €57,844. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €239,475 sekä tilikauden tulokseksi €42,998. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +9.7%, liikevoittoprosentti +24.2% ja omavaraisuusaste +46.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys9.7%
Liikevoittoprosentti24.2%
Omavaraisuusaste46.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€2,455Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€53,694Edellinen: €55,932
Edellisten tilikausien voitto/tappio€47,148Edellinen: €32,265
Oma pääoma€95,208Edellinen: €56,710
Velat€111,890Edellinen: €74,430
Vaihtuvat vastaavat€91,572Edellinen: €75,347
Current liabilities€44,885Edellinen: €34,853
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€218,263
2024-12-31
€239,475
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€25,410
2024-12-31
€57,844
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€19,383
2024-12-31
€42,998
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€131,139
2024-12-31
€207,098
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
57/100 · Nousussa
46.0 %2024-12-31: 43.2 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
40/100 · Laskussa
1.20x2024-12-31: 1.60x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
23.9 %2024-12-31: 11.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste43.2 %46.0 %
Maksuvalmius1.60x1.20x
Liikevoitto-%11.6 %23.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3227490-3
ALV-tunnusFI32274903
EU-tunnusFIFPRO.3227490-3
KuntaParola
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-08-31Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-08-31Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-08-31Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-09-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2024-04-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväLasse Orkola Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä77/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
109 verrokkia
Omavaraisuus55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Kannattavuus60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Maksuvalmius80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu58%
Parempi kuin 58 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika127 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika131 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1877/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-10-05 08.5277/100 · v0.14
B2 → A3 · +20 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1557/100 · v0.14
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1456/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
53/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
53/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

7 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-07-11

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Lasse Orkola Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.