Yritysprofiili

Lautakylä Oy

Lautakylä Oy:n kotipaikka on Kokkola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-12-10. Toimiala on vaatteiden vähittäiskauppa ilman erikoistumista tiettyyn tuoteryhmään. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €590,865 ja liikevoitto -€41,954.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2372857-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2372857-1
Toimiala
Vaatteiden vähittäiskauppa ilman erikoistumista tiettyyn tuoteryhmään
Kunta
Kokkola
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2010-12-10
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2010-11-23
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tehtaankatu 3, 67100, Kokkola

Verkkosivu: https://www.boardvillage.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Lautakylä Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Lautakylä Oy:n sijaintipaikkakunta on Kokkola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-12-10. Toimiala on vaatteiden vähittäiskauppa ilman erikoistumista tiettyyn tuoteryhmään. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €590,865 ja liikevoitto -€41,954. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2023-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €590,865 sekä tilikauden tulokseksi -€56,551. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -3.8%, liikevoittoprosentti -7.1% ja omavaraisuusaste +36.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2023-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-3.8%
Liikevoittoprosentti-7.1%
Omavaraisuusaste36.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€1,186Edellinen: €0
Inventory€253,374Edellinen: €232,138
Rahat ja pankkisaamiset€41,938Edellinen: €130,984
Advances received€23,136Edellinen: €19,022
Edellisten tilikausien voitto/tappio€284,977Edellinen: €313,034
Oma pääoma€230,926Edellinen: €312,477
Velat€403,072Edellinen: €81,640
Vaihtuvat vastaavat€319,079Edellinen: €391,682
Current liabilities€144,371Edellinen: €81,640
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€614,143
2022-12-31
€590,865
2023-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€2,832
2022-12-31
-€41,954
2023-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€3,057
2022-12-31
-€56,551
2023-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€394,117
2022-12-31
€633,998
2023-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
47/100 · Laskussa
37.8 %2022-12-31: 83.3 %
MaksuvalmiusHyvä
68/100 · Laskussa
2.05x2022-12-31: 4.45x
Liikevoitto-%Heikko
32/100 · Laskussa
-7.1 %2022-12-31: -0.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-31
Omavaraisuusaste83.3 %37.8 %
Maksuvalmius4.45x2.05x
Liikevoitto-%-0.5 %-7.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2372857-1
ALV-tunnusFI23728571
EU-tunnusFIFPRO.2372857-1
KuntaKokkola
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2010-12-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2010-12-10Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2010-12-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2010-12-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2010-12-27Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaLautakylä Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-28
Mallin pistemäärä60/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
311 verrokkia
Omavaraisuus44%
Heikompi kuin 56 % verrokeista
Kannattavuus12%
Heikompi kuin 88 % verrokeista
Maksuvalmius77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu27%
Heikompi kuin 73 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika152 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika152 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-28 16.5460/100 · v0.14
B1 → B1 · -5 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2023-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1565/100 · v0.14
B2 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-28
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 15 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
87/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-09-10

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2023-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Lautakylä Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.