Yritysprofiili

Leinonen Group Oy

Leinonen Group Oy:n kotipaikka on Ruovesi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-05-03. Toimiala on muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €139,689 ja liikevoitto €29,390.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3207763-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3207763-5
Toimiala
Muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen
Kunta
Ruovesi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-05-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-04-29
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Syväojantie 7, 34600, Ruovesi

Tietoa yrityksestä Leinonen Group Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Leinonen Group Oy:n sijaintipaikkakunta on Ruovesi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-05-03. Toimiala on muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €139,689 ja liikevoitto €29,390. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €139,689 sekä tilikauden tulokseksi €19,511. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +42.6%, liikevoittoprosentti +21.0% ja omavaraisuusaste +32.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-06-30

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys42.6%
Liikevoittoprosentti21.0%
Omavaraisuusaste32.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€100Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€13,895Edellinen: €21,079
Edellisten tilikausien voitto/tappio€32,422Edellinen: €30,723
Oma pääoma€54,933Edellinen: €38,422
Velat€112,592Edellinen: €139,426
Vaihtuvat vastaavat€27,964Edellinen: €37,089
Current liabilities€31,823Edellinen: €47,119
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€97,932
2025-06-30
€139,689
2026-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€13,073
2025-06-30
€29,390
2026-06-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€4,699
2025-06-30
€19,511
2026-06-30
Varat -kehitys2 kautta
€177,848
2025-06-30
€167,525
2026-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
41/100 · Nousussa
32.8 %2025-06-30: 21.6 %
MaksuvalmiusHeikko
15/100 · Laskussa
0.44x2025-06-30: 0.45x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
21.0 %2025-06-30: 13.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-06-302026-06-30
Omavaraisuusaste21.6 %32.8 %
Maksuvalmius0.45x0.44x
Liikevoitto-%13.3 %21.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3207763-5
ALV-tunnusFI32077635
EU-tunnusFIFPRO.3207763-5
KuntaRuovesi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-05-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-05-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-05-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-05-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaLeinonen Group Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-11-03
Mallin pistemäärä65/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
376 verrokkia
Omavaraisuus40%
Heikompi kuin 60 % verrokeista
Kannattavuus78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Maksuvalmius56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika102 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika104 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B1
2026-11-0365/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-11-02 11.2765/100 · v0.15
B2 → B1 · +11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-10-1854/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-10-02 09.3954/100 · v0.14
B3 → B2 · +8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-06-30).
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
23/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
52/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
30.6.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-06-30.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

7 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-14

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Leinonen Group Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.