Yritysprofiili

Levin Alppitalot Oy

Levin Alppitalot Oy:n kotipaikka on Sirkka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2000-06-15. Toimiala on muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €2,484,270 ja liikevoitto €279,910.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1607193-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1607193-8
Toimiala
Muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta
Kunta
Sirkka
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2000-06-15
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2000-07-03
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Hissitie 7 B, 99130, Sirkka

Verkkosivu: https://www.levinalppitalot.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Levin Alppitalot Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Levin Alppitalot Oy:n sijaintipaikkakunta on Sirkka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2000-06-15. Toimiala on muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €2,484,270 ja liikevoitto €279,910. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,484,270 sekä tilikauden tulokseksi €238,054. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +16.9%, liikevoittoprosentti +11.3% ja omavaraisuusaste +36.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-05-31

Tuodut kaudet1
PRH jäsennetty1
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys16.9%
Liikevoittoprosentti11.3%
Omavaraisuusaste36.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€18,150Edellinen: €5,720
Rahat ja pankkisaamiset€1,092,936Edellinen: €605,134
Advances received€59,009Edellinen: €38,695
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€262,904Edellinen: -€463,533
Oma pääoma€483,559Edellinen: €266,505
Velat€836,161Edellinen: €729,976
Vaihtuvat vastaavat€1,281,657Edellinen: €991,866
Current liabilities€836,161Edellinen: €729,976

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
48/100 · Nousussa
38.4 %2024-05-31: 27.8 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
44/100 · Nousussa
1.31x2024-05-31: 0.83x
Liikevoitto-%Hyvä
78/100 · Nousussa
11.2 %2024-05-31: 9.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1607193-8
ALV-tunnusFI16071938
EU-tunnusFIFPRO.1607193-8
KuntaSirkka
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2000-06-15Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2000-07-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2001-01-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2001-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2001-05-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2014-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväLevin Alppitalot Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä78/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
1034 verrokkia
Omavaraisuus44%
Heikompi kuin 56 % verrokeista
Kannattavuus76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Maksuvalmius78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiRajallinen näyttöPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
1 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika140 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika140 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1778/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-20 22.1578/100 · v0.14
A3 → A3 · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-05-31).
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A3
2026-09-1475/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1475/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
82/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 26 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
85/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

29 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-18

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

1 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Levin Alppitalot Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.