Yritysprofiili

Levin Eturinne Oy

Levin Eturinne Oy:n kotipaikka on Sirkka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-06-16. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €6,345 ja liikevoitto €191,973.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2694123-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2694123-9
Toimiala
Muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Kunta
Sirkka
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2015-06-16
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2015-06-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Hissitie 3, 99130, Sirkka

Postiosoite: PL 69, 99101, Kittilä

Tietoa yrityksestä Levin Eturinne Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Levin Eturinne Oy:n sijaintipaikkakunta on Sirkka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-06-16. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €6,345 ja liikevoitto €191,973. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €6,345 sekä tilikauden tulokseksi €144,503. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -97.6%, liikevoittoprosentti +3025.6% ja omavaraisuusaste +72.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-05-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-97.6%
Liikevoittoprosentti3025.6%
Omavaraisuusaste72.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€253,877Edellinen: €251,437
Rahat ja pankkisaamiset€94,394Edellinen: €327,203
Edellisten tilikausien voitto/tappio€973,839Edellinen: €816,507
Oma pääoma€1,120,842Edellinen: €976,339
Velat€427,515Edellinen: €872,049
Vaihtuvat vastaavat€414,282Edellinen: €703,480
Current liabilities€110,474Edellinen: €95,153
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€260,882
2024-05-31
€6,345
2025-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€204,629
2024-05-31
€191,973
2025-05-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€157,332
2024-05-31
€144,503
2025-05-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,848,388
2024-05-31
€1,548,357
2025-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
90/100 · Nousussa
72.4 %2024-05-31: 52.8 %
MaksuvalmiusVälttävä
28/100 · Laskussa
0.85x2024-05-31: 3.44x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
73.8 %2024-05-31: 39.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-05-312025-05-31
Omavaraisuusaste52.8 %72.4 %
Maksuvalmius3.44x0.85x
Liikevoitto-%39.9 %73.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2694123-9
ALV-tunnusFI26941239
EU-tunnusFIFPRO.2694123-9
KuntaSirkka
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2015-06-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2015-06-16Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2015-08-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2015-09-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-12-15Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväLevin Eturinne Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä78/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
156 verrokkia
Omavaraisuus60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Kannattavuus95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Maksuvalmius71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu5%
Heikompi kuin 95 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiViivästynytPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika122 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika305 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1778/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-22 06.0278/100 · v0.14
A3 → A3 · +7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1471/100 · v0.14
B1 → A3 · +8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1363/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 11 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
75/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Levin Eturinne Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.