Yritysprofiili

Levin Levi-Market Oy

Levin Levi-Market Oy:n kotipaikka on Sirkka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1992-10-07. Toimiala on erikoistumaton elintarvikkeiden, juomien tai tupakan vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €12,715,553 ja liikevoitto €52,916.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0912424-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0912424-5
Toimiala
Erikoistumaton elintarvikkeiden, juomien tai tupakan vähittäiskauppa
Kunta
Sirkka
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1992-10-07
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1993-01-05
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Levinraitti 1, 99130, Sirkka

Tietoa yrityksestä Levin Levi-Market Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Levin Levi-Market Oy:n sijaintipaikkakunta on Sirkka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1992-10-07. Toimiala on erikoistumaton elintarvikkeiden, juomien tai tupakan vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €12,715,553 ja liikevoitto €52,916. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €12,715,553 sekä tilikauden tulokseksi €40,622. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +7.0%, liikevoittoprosentti +0.4% ja omavaraisuusaste +82.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-05-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys7.0%
Liikevoittoprosentti0.4%
Omavaraisuusaste82.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€102,698Edellinen: €97,417
Inventory€559,629Edellinen: €733,890
Rahat ja pankkisaamiset€462,195Edellinen: €520,122
Edellisten tilikausien voitto/tappio€2,882,954Edellinen: €2,613,297
Oma pääoma€2,931,985Edellinen: €3,142,783
Velat€636,210Edellinen: €637,328
Vaihtuvat vastaavat€1,822,926Edellinen: €2,003,290
Current liabilities€505,654Edellinen: €500,887
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€11,887,562
2024-05-31
€12,715,553
2025-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€654,044
2024-05-31
€52,916
2025-05-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€521,077
2024-05-31
€40,622
2025-05-31
Varat -kehitys2 kautta
€3,780,111
2024-05-31
€3,568,195
2025-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
82.2 %2024-05-31: 83.1 %
MaksuvalmiusHyvä
67/100 · Laskussa
2.02x2024-05-31: 2.50x
Liikevoitto-%Välttävä
51/100 · Laskussa
0.4 %2024-05-31: 5.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-05-312025-05-31
Omavaraisuusaste83.1 %82.2 %
Maksuvalmius2.50x2.02x
Liikevoitto-%5.5 %0.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0912424-5
ALV-tunnusFI09124245
EU-tunnusFIFPRO.0912424-5
KuntaSirkka
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1992-10-07Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1993-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1993-01-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2000-10-10Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväLevin Levi-Market Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä77/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
634 verrokkia
Omavaraisuus82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Kannattavuus44%
Heikompi kuin 56 % verrokeista
Maksuvalmius73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika262 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika247 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1877/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-28 04.3477/100 · v0.14
B1 → A3 · +12 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1565/100 · v0.14
B2 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
44/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 34 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-17

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Levin Levi-Market Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.