Yritysprofiili

Lia Ravintolat Oy

Lia Ravintolat Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-11-18. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,132,248 ja liikevoitto €105,616.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3247745-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3247745-2
Toimiala
Ruokaravintolat
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-11-18
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-11-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Erottajankatu 2, 00120, Helsinki

Postiosoite: Eestinmalmintie 23, 02300, Espoo

Verkkosivu: https://ravintolalia.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Lia Ravintolat Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Lia Ravintolat Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-11-18. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,132,248 ja liikevoitto €105,616. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,132,248 sekä tilikauden tulokseksi €84,719. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +33.3%, liikevoittoprosentti +9.3% ja omavaraisuusaste +58.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys33.3%
Liikevoittoprosentti9.3%
Omavaraisuusaste58.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€20,646Edellinen: €12,026
Inventory€25,459Edellinen: €5,968
Rahat ja pankkisaamiset€192,617Edellinen: €152,630
Edellisten tilikausien voitto/tappio€83,344Edellinen: €41,386
Oma pääoma€168,062Edellinen: €112,330
Velat€121,756Edellinen: €135,519
Vaihtuvat vastaavat€275,349Edellinen: €227,245
Current liabilities€121,756Edellinen: €135,519
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€849,458
2024-12-31
€1,132,248
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€89,897
2024-12-31
€105,616
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€70,943
2024-12-31
€84,719
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€247,848
2024-12-31
€289,818
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
72/100 · Nousussa
58.0 %2024-12-31: 45.3 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
60/100 · Nousussa
1.79x2024-12-31: 1.17x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
73/100 · Laskussa
9.2 %2024-12-31: 10.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste45.3 %58.0 %
Maksuvalmius1.17x1.79x
Liikevoitto-%10.4 %9.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3247745-2
ALV-tunnusFI32477452
EU-tunnusFIFPRO.3247745-2
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-11-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2021-11-11Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-11-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-11-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-11-18Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaLia Ravintolat Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä69/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
120 verrokkia
Omavaraisuus65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Kannattavuus80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Maksuvalmius86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika216 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika189 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1769/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-17 17.5069/100 · v0.14
C → B1 · +30 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
C
2026-09-1439/100 · v0.14
C → C
C
2026-09-1439/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
14/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
51/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

7 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-19

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Lia Ravintolat Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.