Yritysprofiili

Linqvist Rune Ab

Linqvist Rune Ab:n kotipaikka on Uusikaarlepyy. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1995-11-08. Toimiala on muualla luokittelematon muu koneiden ja laitteiden vuokraus ja leasing. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2022-12-31 liikevaihto oli €1,030 ja liikevoitto €6,564.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1028204-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1028204-8
Toimiala
Muualla luokittelematon muu koneiden ja laitteiden vuokraus ja leasing
Kunta
Uusikaarlepyy
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1995-11-08
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1995-11-22
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: FORSBY BYVÄG 22, 66900, Uusikaarlepyy

Tietoa yrityksestä Linqvist Rune Ab

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Linqvist Rune Ab:n sijaintipaikkakunta on Uusikaarlepyy. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1995-11-08. Toimiala on muualla luokittelematon muu koneiden ja laitteiden vuokraus ja leasing. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2022-12-31 liikevaihto oli €1,030 ja liikevoitto €6,564. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2022-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,030 sekä tilikauden tulokseksi €5,539. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -0.4%, liikevoittoprosentti +637.2% ja omavaraisuusaste +99.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2022-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-0.4%
Liikevoittoprosentti637.2%
Omavaraisuusaste99.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€9,305Edellinen: €9,305
Rahat ja pankkisaamiset€33,177Edellinen: €33,686
Edellisten tilikausien voitto/tappio€58,579Edellinen: €58,983
Oma pääoma€72,527Edellinen: €72,813
Velat€560Edellinen: €784
Vaihtuvat vastaavat€38,912Edellinen: €39,421
Current liabilities€560Edellinen: €784
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,034
2021-12-31
€1,030
2022-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€6,779
2021-12-31
€6,564
2022-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€5,421
2021-12-31
€5,539
2022-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€73,597
2021-12-31
€73,088
2022-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
99.2 %2021-12-31: 98.9 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
59.19x2021-12-31: 42.98x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
63.5 %2021-12-31: 65.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-31
Omavaraisuusaste98.9 %99.2 %
Maksuvalmius42.98x59.19x
Liikevoitto-%65.6 %63.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1028204-8
ALV-tunnusFI10282048
EU-tunnusFIFPRO.1028204-8
KuntaUusikaarlepyy
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1995-11-08Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1995-11-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1996-01-01Alkutuottajana ja/tai kuvataiteilijana arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväLinqvist Rune Ab
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-16
Mallin pistemäärä86/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
321 verrokkia
Omavaraisuus86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Kannattavuus93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Maksuvalmius100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika118 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika104 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-09-16 13.0886/100 · v0.14
B1 → A2 · +17 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2022-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1469/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1469/100 · v0.13
B1 → B1 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1362/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
62/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 30 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
16.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-01

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2022-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Linqvist Rune Ab -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.