Yritysprofiili

Loma-Räkki Oy

Loma-Räkki Oy:n kotipaikka on Sodankylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1989-09-13. Toimiala on asuntojen vuokraus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €6,744 ja liikevoitto €924.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0756531-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0756531-1
Toimiala
Asuntojen vuokraus
Kunta
Sodankylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1989-09-13
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1989-09-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kotatie 12, 99600, Sodankylä

Puhelin: +358400200431Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Posio Jari TapaniPuheenjohtaja
Posio Anitta IrmeliVarsinainen jäsen
Partanen Marja TellervoVarsinainen jäsen

Tietoa yrityksestä Loma-Räkki Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Loma-Räkki Oy:n sijaintipaikkakunta on Sodankylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1989-09-13. Toimiala on asuntojen vuokraus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €6,744 ja liikevoitto €924. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €6,744 sekä tilikauden tulokseksi €1,000. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +44.6%, liikevoittoprosentti +14.3% ja omavaraisuusaste -32.2%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimialana on omistaa, hallita ja edelleen vuokrata omistamiaan ja hallitsemiaan kiinteistöjä.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeRikastettu lähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys44.6%
Liikevoittoprosentti14.3%
Omavaraisuusaste-32.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€4,368
2021-12-31
€9,648
2022-12-31
€5,364
2023-12-31
€4,663
2024-12-31
€6,744
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€204
2021-12-31
€2,736
2022-12-31
-€1,315
2023-12-31
-€1,041
2024-12-31
€924
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€204
2021-12-31
€2,736
2022-12-31
-€1,315
2023-12-31
-€1,041
2024-12-31
€1,000
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€37,833
2021-12-31
€40,569
2022-12-31
€39,254
2023-12-31
€39,013
2024-12-31
€39
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Rikastettu lähdehavainto.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Nousussa
-32.2 %2024-12-31: -33.9 %
MaksuvalmiusHeikko
2/100 · Vakaa
0.07x2024-12-31: 0.07x
Liikevoitto-%Hyvä
86/100 · Nousussa
14.3 %2024-12-31: -20.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste-15.6 %-29.3 %-31.0 %-33.9 %-32.2 %
Maksuvalmius0.00x0.00x0.00x0.07x0.07x
Liikevoitto-%0.0 %30.0 %-20.0 %-20.0 %14.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0756531-1
EU-tunnusFIFPRO.0756531-1
KuntaSodankylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1989-09-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1989-09-13Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Posio Jari TapaniPuheenjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Posio Anitta IrmeliVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Partanen Marja TellervoVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Salminen Tuija AnneliVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväLoma-Räkki Oy
Luokitus laskiA3 → B2 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä54/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
107 verrokkia
Omavaraisuus6%
Heikompi kuin 94 % verrokeista
Kannattavuus49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius44%
Heikompi kuin 56 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
2 arviota
B2
2026-10-1754/100 · v0.15
A3 → B2 · -16 pistettä
  • Liikevaihto: Ei riittävästi historiaa → Vaihteleva
  • Kannattavuus: Ei riittävästi historiaa → Paranee
  • Vakavaraisuus: Ei riittävästi historiaa → Vakaa
A3
2026-09-2570/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 37 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
66/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
25.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-25

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Loma-Räkki Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.