Yritysprofiili

Lomana Oy

Lomana Oy:n kotipaikka on Oulu. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-04-16. Toimiala on hotellit ja vastaava majoitustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €4,969,595 ja liikevoitto €354,078.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2902641-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2902641-5
Toimiala
Hotellit ja vastaava majoitustoiminta
Kunta
Oulu
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-04-16
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-03-12
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Lyötynkatu 3, 90100, Oulu

Tietoa yrityksestä Lomana Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Lomana Oy:n sijaintipaikkakunta on Oulu. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-04-16. Toimiala on hotellit ja vastaava majoitustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €4,969,595 ja liikevoitto €354,078. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €4,969,595 sekä tilikauden tulokseksi €240,569. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +25.1%, liikevoittoprosentti +7.1% ja omavaraisuusaste +47.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-06-30

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys25.1%
Liikevoittoprosentti7.1%
Omavaraisuusaste47.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€10,233Edellinen: €15,492
Inventory€50,574Edellinen: €35,279
Rahat ja pankkisaamiset€124,670Edellinen: €284,330
Edellisten tilikausien voitto/tappio€305,187Edellinen: €188,633
Oma pääoma€952,365Edellinen: €711,796
Velat€1,047,174Edellinen: €1,325,338
Vaihtuvat vastaavat€361,268Edellinen: €560,804
Current liabilities€632,364Edellinen: €755,527
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€3,972,343
2024-06-30
€4,969,595
2025-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€201,467
2024-06-30
€354,078
2025-06-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€116,554
2024-06-30
€240,569
2025-06-30
Varat -kehitys2 kautta
€2,037,134
2024-06-30
€1,999,539
2025-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
60/100 · Nousussa
47.6 %2024-06-30: 34.9 %
MaksuvalmiusHeikko
9/100 · Laskussa
0.28x2024-06-30: 0.42x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
68/100 · Nousussa
7.1 %2024-06-30: 5.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-06-302025-06-30
Omavaraisuusaste34.9 %47.6 %
Maksuvalmius0.42x0.28x
Liikevoitto-%5.0 %7.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2902641-5
ALV-tunnusFI29026415
EU-tunnusFIFPRO.2902641-5
KuntaOulu
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-04-16Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2018-04-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-08-29Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-08-31Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2018-09-26Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaLomana Oy
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-09-17
Mallin pistemäärä67/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
105 verrokkia
Omavaraisuus60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Kannattavuus61%
Parempi kuin 61 % verrokeista
Maksuvalmius73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika71 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika131 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-17 11.3367/100 · v0.14
B2 → B1 · +12 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1455/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1455/100 · v0.13
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1354/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
29/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
74/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

24 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-09

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Lomana Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.