Yritysprofiili

LP-Invest Oy

LP-Invest Oy:n kotipaikka on Lappajärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-01-23. Toimiala on metallirakenteiden ja niiden osien valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €203,850 ja liikevoitto €64,885.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2966244-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2966244-6
Toimiala
Metallirakenteiden ja niiden osien valmistus
Kunta
Lappajärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-01-23
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-01-14
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Söyringintie 74, 62600, Lappajärvi

Tietoa yrityksestä LP-Invest Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

LP-Invest Oy:n sijaintipaikkakunta on Lappajärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-01-23. Toimiala on metallirakenteiden ja niiden osien valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €203,850 ja liikevoitto €64,885. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €203,850 sekä tilikauden tulokseksi €55,001. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -14.5%, liikevoittoprosentti +31.8% ja omavaraisuusaste +43.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-05-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-14.5%
Liikevoittoprosentti31.8%
Omavaraisuusaste43.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€1,713Edellinen: €18,127
Inventory€39,314Edellinen: €24,314
Rahat ja pankkisaamiset€18,805Edellinen: €4,038
Edellisten tilikausien voitto/tappio€55,857Edellinen: €27,557
Oma pääoma€146,778Edellinen: €60,657
Velat€189,208Edellinen: €269,579
Vaihtuvat vastaavat€106,269Edellinen: €98,218
Current liabilities€132,280Edellinen: €195,020
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€238,387
2025-05-31
€203,850
2026-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€45,180
2025-05-31
€64,885
2026-05-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€28,300
2025-05-31
€55,001
2026-05-31
Varat -kehitys2 kautta
€330,236
2025-05-31
€335,986
2026-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
55/100 · Nousussa
43.7 %2025-05-31: 18.4 %
MaksuvalmiusHeikko
15/100 · Nousussa
0.44x2025-05-31: 0.15x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
31.6 %2025-05-31: 17.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-05-312026-05-31
Omavaraisuusaste18.4 %43.7 %
Maksuvalmius0.15x0.44x
Liikevoitto-%17.6 %31.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2966244-6
ALV-tunnusFI29662446
EU-tunnusFIFPRO.2966244-6
KuntaLappajärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-01-14Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-01-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-01-23Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-01-23Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2020-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaLP-Invest Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä66/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
34 verrokkia
Omavaraisuus41%
Heikompi kuin 59 % verrokeista
Kannattavuus97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Maksuvalmius35%
Heikompi kuin 65 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu15%
Heikompi kuin 85 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika97 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika187 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1766/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-19 07.1066/100 · v0.14
B2 → B1 · +13 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1453/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1453/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
31/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
65/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
19.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

LP-Invest Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.