Yritysprofiili

LP Telineet Oy

LP Telineet Oy:n kotipaikka on Nurmijärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-10-16. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €544,518 ja liikevoitto -€29,164.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3088128-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3088128-3
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Nurmijärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-10-16
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-09-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Ilveskaari 9, 01900, Nurmijärvi

Tietoa yrityksestä LP Telineet Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

LP Telineet Oy:n sijaintipaikkakunta on Nurmijärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-10-16. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €544,518 ja liikevoitto -€29,164. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €544,518 sekä tilikauden tulokseksi -€29,135. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -39.6%, liikevoittoprosentti -5.4% ja omavaraisuusaste +62.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-39.6%
Liikevoittoprosentti-5.4%
Omavaraisuusaste62.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€52,283Edellinen: €111,362
Edellisten tilikausien voitto/tappio€78,274Edellinen: €74,235
Oma pääoma€51,540Edellinen: €123,918
Velat€30,670Edellinen: €54,760
Vaihtuvat vastaavat€65,157Edellinen: €155,940
Current liabilities€30,670Edellinen: €54,760
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€902,163
2024-12-31
€544,518
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€52,349
2024-12-31
-€29,164
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€47,282
2024-12-31
-€29,135
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€178,677
2024-12-31
€82,210
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
78/100 · Laskussa
62.7 %2024-12-31: 69.3 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
57/100 · Laskussa
1.70x2024-12-31: 2.03x
Liikevoitto-%Heikko
37/100 · Laskussa
-5.4 %2024-12-31: 5.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste69.3 %62.7 %
Maksuvalmius2.03x1.70x
Liikevoitto-%5.8 %-5.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3088128-3
ALV-tunnusFI30881283
EU-tunnusFIFPRO.3088128-3
KuntaNurmijärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-09-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2019-09-18Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-09-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-10-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-10-16Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaLP Telineet Oy
Luokitus laskiB2 → B3 · uusi analyysi 2026-10-04
Mallin pistemäärä44/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
98 verrokkia
Omavaraisuus53%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus9%
Heikompi kuin 91 % verrokeista
Maksuvalmius64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu4%
Heikompi kuin 96 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika128 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika103 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 4 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-10-04 06.5044/100 · v0.14
B2 → B3 · -8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1552/100 · v0.14
B2 → B2 · -1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1453/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-04
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
69/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-03-18

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

LP Telineet Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.