Yritysprofiili

Lumico Oy

Lumico Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-04-17. Toimiala on muu muualla luokittelematon rakennuspuusepäntuotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €573,099 ja liikevoitto -€75,333.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3353170-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3353170-5
Toimiala
Muu muualla luokittelematon rakennuspuusepäntuotteiden valmistus
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-04-17
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-03-20
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Lännrotinkatu 5, 00120, Helsinki

Postiosoite: Lönnrotinkatu 5, 00120, Helsinki

Verkkosivu: https://www.lumico.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Lumico Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Lumico Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-04-17. Toimiala on muu muualla luokittelematon rakennuspuusepäntuotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €573,099 ja liikevoitto -€75,333. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €573,099 sekä tilikauden tulokseksi -€76,092. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +6.3%, liikevoittoprosentti -13.1% ja omavaraisuusaste -77.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys6.3%
Liikevoittoprosentti-13.1%
Omavaraisuusaste-77.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€0Edellinen: €35,386
Rahat ja pankkisaamiset€12,906Edellinen: €11,493
Edellisten tilikausien voitto/tappio€6,280Edellinen: €2,545
Oma pääoma-€69,813Edellinen: €5,781
Velat€159,702Edellinen: €87,606
Vaihtuvat vastaavat€89,889Edellinen: €93,386
Current liabilities€159,702Edellinen: €87,606
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€538,993
2024-12-31
€573,099
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€4,370
2024-12-31
-€75,333
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€3,236
2024-12-31
-€76,092
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€93,386
2024-12-31
€89,889
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Laskussa
-77.7 %2024-12-31: 6.2 %
MaksuvalmiusHeikko
3/100 · Laskussa
0.08x2024-12-31: 0.54x
Liikevoitto-%Heikko
17/100 · Laskussa
-13.1 %2024-12-31: 0.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste6.2 %-77.7 %
Maksuvalmius0.54x0.08x
Liikevoitto-%0.8 %-13.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3353170-5
ALV-tunnusFI33531705
EU-tunnusFIFPRO.3353170-5
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-03-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-04-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-04-17Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2023-04-19Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-05-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
D
Korkea riskiLumico Oy
Luokitus laskiB2 → D · uusi analyysi 2026-09-19
Mallin pistemäärä19/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
187 verrokkia
Omavaraisuus5%
Heikompi kuin 95 % verrokeista
Kannattavuus17%
Heikompi kuin 83 % verrokeista
Maksuvalmius38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika121 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika129 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
D
2026-09-19 06.4319/100 · v0.14
B2 → D · -33 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1452/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1452/100 · v0.13
B2 → B2 · -2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1354/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaD
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-19
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
52/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
50/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
19.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → D.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

5 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-01

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Lumico Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.