Yritysprofiili

Lumimies Oy

Lumimies Oy:n kotipaikka on Kokkola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-02-04. Toimiala on holdingyhtiöiden toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,625,755 ja liikevoitto €80,556.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3264430-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3264430-2
Toimiala
Holdingyhtiöiden toiminta
Kunta
Kokkola
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-02-04
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-01-28
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Ulkometsäntie 28, 67400, Kokkola

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Ylitalo Petja AleksiVarsinainen jäsen
Sjöberg Patrik TobiasTilintarkastaja
Ylitalo Milla OrvokkiVarajäsen

Tietoa yrityksestä Lumimies Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Lumimies Oy:n sijaintipaikkakunta on Kokkola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-02-04. Toimiala on holdingyhtiöiden toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,625,755 ja liikevoitto €80,556. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,625,755 sekä tilikauden tulokseksi €65,494. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -50.3%, liikevoittoprosentti +3.1% ja omavaraisuusaste +99.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-50.3%
Liikevoittoprosentti3.1%
Omavaraisuusaste99.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€400,459Edellinen: €2,002,448
Rahat ja pankkisaamiset€170,442Edellinen: €26,176
Edellisten tilikausien voitto/tappio€639,712Edellinen: €473,751
Tulos ennen veroja€73,402Edellinen: €376,510
Oma pääoma€705,206Edellinen: €1,673,592
Velat€1,005Edellinen: €424,707
Vaihtuvat vastaavat€706,210Edellinen: €2,098,299
Current liabilities€1,005Edellinen: €424,707
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€4,914,251
2022-12-31
€9,635,146
2023-12-31
€5,278,233
2024-12-31
€2,625,755
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
-€36,086
2022-12-31
€732,310
2023-12-31
€384,098
2024-12-31
€80,556
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
-€62,436
2022-12-31
€598,120
2023-12-31
€299,841
2024-12-31
€65,494
2025-12-31
Varat -kehitys4 kautta
€2,295,849
2022-12-31
€2,526,088
2023-12-31
€2,098,299
2024-12-31
€706,210
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
99.9 %2024-12-31: 79.8 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
568.29x2024-12-31: 4.78x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
58/100 · Laskussa
3.1 %2024-12-31: 7.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste1.6 %25.1 %79.8 %99.9 %
Maksuvalmius--4.78x568.29x
Liikevoitto-%-0.7 %7.6 %7.3 %3.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3264430-2
ALV-tunnusFI32644302
EU-tunnusFIFPRO.3264430-2
KuntaKokkola
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-01-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-02-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-02-04Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2026-02-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Ylitalo Petja AleksiVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Sjöberg Patrik TobiasTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Ylitalo Milla OrvokkiVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväLumimies Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-21
Mallin pistemäärä72/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
645 verrokkia
Omavaraisuus96%
Parempi kuin 96 % verrokeista
Kannattavuus56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Maksuvalmius99%
Parempi kuin 99 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu9%
Heikompi kuin 91 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika108 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika79 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-21 15.0672/100 · v0.14
B1 → A3 · +12 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1460/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1460/100 · v0.13
B2 → B1 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1358/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-21
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
80/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
57/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
21.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-18

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-15.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Lumimies Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.