Yritysprofiili

Luonto-Suomi Oy

Luonto-Suomi Oy:n kotipaikka on Turku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2003-10-20. Toimiala on kiinteiden polttoaineiden valmistus kasvibiomassasta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €7,782 ja liikevoitto -€2,865.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1850098-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1850098-6
Toimiala
Kiinteiden polttoaineiden valmistus kasvibiomassasta
Kunta
Turku
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2003-10-20
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2003-09-08
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Papinsaarenkatu 32, 20900, Turku

Puhelin: +358456340222Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.linnunpontto.comLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Laine Mikko OlaviVarsinainen jäsen
Laine Terhi PäivikkiVarajäsen

Tietoa yrityksestä Luonto-Suomi Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Luonto-Suomi Oy:n sijaintipaikkakunta on Turku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2003-10-20. Toimiala on kiinteiden polttoaineiden valmistus kasvibiomassasta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €7,782 ja liikevoitto -€2,865. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €7,782 sekä tilikauden tulokseksi -€2,866. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -31.3%, liikevoittoprosentti -36.8% ja omavaraisuusaste +87.9%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on linnunpönttöjen, talviruokintatuotteiden ja muiden alan oheistuotteiden valmistus, välitys, markkinointi ja myynti, metsien käsittely, puunjalostus, luomutuotteiden valmistus, välitys, markkinointi ja myynti, käsitöiden ja korujen suunnittelu, valmistus, välitys, markkinointi ja myynti, graafinen suunnittelu, ympäristöalan koulutus- ja konsultointipalvelut, uudis-, korjaus- ja ekorakentaminen ja entisöinti, kuljetuspalvelut, kaupallisen ja teknisen alan tuotanto-, koulutus-, konsultointi- ja välityspalvelut, tietotekniset palvelut ja niihin liittyvä kauppa, teknisen alan asennustyöt, matkailualan palvelut, arvopaperien hallinnointi ja kauppa.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-31.3%
Liikevoittoprosentti-36.8%
Omavaraisuusaste87.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €877
Inventory€823Edellinen: €842
Rahat ja pankkisaamiset€709Edellinen: €4,677
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€1,661Edellinen: €851
Tulos ennen veroja-€2,865Edellinen: -€2,512
Oma pääoma€3,473Edellinen: €6,339
Velat€478Edellinen: €473
Vaihtuvat vastaavat€3,952Edellinen: €6,812
Current liabilities€478Edellinen: €473
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€21,204
2021-12-31
€27,502
2022-12-31
€13,749
2023-12-31
€11,322
2024-12-31
€7,782
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€7,178
2021-12-31
€2,114
2022-12-31
-€139
2023-12-31
-€2,502
2024-12-31
-€2,865
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€5,768
2021-12-31
€2,114
2022-12-31
-€609
2023-12-31
-€2,512
2024-12-31
-€2,866
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€11,619
2021-12-31
€11,777
2022-12-31
€9,769
2023-12-31
€6,812
2024-12-31
€3,952
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
87.9 %2024-12-31: 93.0 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
3.20x2024-12-31: 11.66x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-36.8 %2024-12-31: -20.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste85.1 %94.3 %98.4 %93.0 %87.9 %
Maksuvalmius---11.66x3.20x
Liikevoitto-%33.0 %7.6 %-0.9 %-20.5 %-36.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1850098-6
ALV-tunnusFI18500986
EU-tunnusFIFPRO.1850098-6
KuntaTurku
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2003-09-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2003-10-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2003-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2003-10-20Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Laine Mikko OlaviVarsinainen jäsenLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Laine Terhi PäivikkiVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväLuonto-Suomi Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-16
Mallin pistemäärä58/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee · 3 peräkkäistä kautta
KannattavuusHeikkenee · 3 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
4176 verrokkia
Omavaraisuus75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Kannattavuus19%
Heikompi kuin 81 % verrokeista
Maksuvalmius85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika168 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika148 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-10-16 19.2158/100 · v0.14
B2 → B2 · +5 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1553/100 · v0.14
B2 → B2 · -5 pistettä
  • Liikevaihto: Heikkenee
  • Kannattavuus: Heikkenee
  • Vakavaraisuus: Heikkenee
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
52/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 22 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
81/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-06-17

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Luonto-Suomi Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.