Yritysprofiili

Luximedes Oy

Luximedes Oy:n kotipaikka on Masku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1993-04-28. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €56,878 ja liikevoitto -€4,547.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0926470-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0926470-7
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Masku
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1993-04-28
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1993-05-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Latuntie 46, 21250, Masku

Tietoa yrityksestä Luximedes Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Luximedes Oy:n sijaintipaikkakunta on Masku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1993-04-28. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €56,878 ja liikevoitto -€4,547. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €56,878 sekä tilikauden tulokseksi -€5,336. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -41.0%, liikevoittoprosentti -8.0% ja omavaraisuusaste +3.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-05-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty4
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-41.0%
Liikevoittoprosentti-8.0%
Omavaraisuusaste3.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€2,790Edellinen: €2,203
Rahat ja pankkisaamiset€5,678Edellinen: €3,563
Edellisten tilikausien voitto/tappio€3,721Edellinen: -€2,306
Oma pääoma€908Edellinen: €6,244
Velat€25,758Edellinen: €4,491
Vaihtuvat vastaavat€9,717Edellinen: €10,282
Current liabilities€5,598Edellinen: €2,879
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€104,947
2022-05-31
€70,061
2024-05-31
€96,323
2025-05-31
€56,878
2026-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
-€3,289
2022-05-31
€912
2024-05-31
€6,465
2025-05-31
-€4,547
2026-05-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
-€3,460
2022-05-31
€535
2024-05-31
€6,026
2025-05-31
-€5,336
2026-05-31
Varat -kehitys4 kautta
€8,237
2022-05-31
€9,288
2024-05-31
€10,735
2025-05-31
€26,666
2026-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
4/100 · Laskussa
3.4 %2025-05-31: 58.2 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
50/100 · Laskussa
1.51x2025-05-31: 2.00x
Liikevoitto-%Heikko
30/100 · Laskussa
-8.0 %2025-05-31: 6.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-05-312024-05-312025-05-312026-05-31
Omavaraisuusaste13.2 %2.3 %58.2 %3.4 %
Maksuvalmius1.03x0.41x2.00x1.51x
Liikevoitto-%-3.1 %1.3 %6.7 %-8.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0926470-7
ALV-tunnusFI09264707
EU-tunnusFIFPRO.0926470-7
KuntaMasku
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1993-04-28Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1993-05-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1997-11-05Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1997-11-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
C
Kohonnut riskiLuximedes Oy
Luokitus laskiA3 → C · uusi analyysi 2026-10-31
Mallin pistemäärä36/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
53 verrokkia
Omavaraisuus26%
Heikompi kuin 74 % verrokeista
Kannattavuus34%
Heikompi kuin 66 % verrokeista
Maksuvalmius79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu32%
Heikompi kuin 68 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika130 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika121 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
C
2026-10-31 15.4736/100 · v0.15
A3 → C · -40 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-05-31).
A3
2026-10-1776/100 · v0.15
A3 → A3 · +1 pistettä
  • Arviota tukeva tekijä poistui: Samanaikainen elpyminen 4 talouden osa-alueella.
A3
2026-09-17 21.2675/100 · v0.14
B2 → A3 · +16 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1459/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaC
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-31
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 33 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
31.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
8.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-05-31.
Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
8.10.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-08

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Luximedes Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.