Yritysprofiili

LVI-Dahlsten Oy

LVI-Dahlsten Oy:n kotipaikka on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1990-02-14. Toimiala on lvi-tekninen suunnittelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €291,953 ja liikevoitto €49,504.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0791328-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0791328-3
Toimiala
LVI-tekninen suunnittelu
Kunta
Vantaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1990-02-14
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1990-03-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vuollemutka 3, 01600, Vantaa

Tietoa yrityksestä LVI-Dahlsten Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

LVI-Dahlsten Oy:n sijaintipaikkakunta on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1990-02-14. Toimiala on lvi-tekninen suunnittelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €291,953 ja liikevoitto €49,504. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €291,953 sekä tilikauden tulokseksi €51,974. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +2.5%, liikevoittoprosentti +17.0% ja omavaraisuusaste +89.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys2.5%
Liikevoittoprosentti17.0%
Omavaraisuusaste89.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€9,650Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€232,936Edellinen: €132,209
Edellisten tilikausien voitto/tappio€240,498Edellinen: €210,461
Oma pääoma€295,473Edellinen: €264,672
Velat€33,353Edellinen: €25,584
Vaihtuvat vastaavat€286,294Edellinen: €170,573
Current liabilities€33,353Edellinen: €25,584
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€284,775
2024-12-31
€291,953
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€60,934
2024-12-31
€49,504
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€51,211
2024-12-31
€51,974
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€290,257
2024-12-31
€328,825
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
89.9 %2024-12-31: 91.2 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
6.98x2024-12-31: 5.17x
Liikevoitto-%Hyvä
91/100 · Laskussa
16.4 %2024-12-31: 21.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste91.2 %89.9 %
Maksuvalmius5.17x6.98x
Liikevoitto-%21.4 %16.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0791328-3
ALV-tunnusFI07913283
EU-tunnusFIFPRO.0791328-3
KuntaVantaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1990-02-14Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1990-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1990-03-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväLVI-Dahlsten Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-09-25
Mallin pistemäärä88/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
468 verrokkia
Omavaraisuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Kannattavuus74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Maksuvalmius92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika98 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika86 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-25 01.2188/100 · v0.14
A3 → A2 · +18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1570/100 · v0.14
B1 → A3 · +8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1462/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-25
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
62/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 36 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
85/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
25.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-08

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

LVI-Dahlsten Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.