Yritysprofiili

LVI-HAVERINEN OY

LVI-HAVERINEN OY:n kotipaikka on Kaarina. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-04-30. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €294,949 ja liikevoitto €32,313.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2616491-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2616491-9
Toimiala
Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Kunta
Kaarina
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2014-04-30
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2014-04-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tapperinkatu 4, 20780, Kaarina

Tietoa yrityksestä LVI-HAVERINEN OY

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

LVI-HAVERINEN OY:n sijaintipaikkakunta on Kaarina. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-04-30. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €294,949 ja liikevoitto €32,313. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €294,949 sekä tilikauden tulokseksi €26,783. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +16.6%, liikevoittoprosentti +11.0% ja omavaraisuusaste +83.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys16.6%
Liikevoittoprosentti11.0%
Omavaraisuusaste83.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€25,582Edellinen: €11,536
Rahat ja pankkisaamiset€151,755Edellinen: €146,202
Edellisten tilikausien voitto/tappio€180,369Edellinen: €183,992
Oma pääoma€212,152Edellinen: €201,469
Velat€40,843Edellinen: €41,752
Vaihtuvat vastaavat€240,021Edellinen: €225,923
Current liabilities€40,843Edellinen: €41,752
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€252,878
2024-12-31
€294,949
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€14,261
2024-12-31
€32,313
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€12,477
2024-12-31
€26,783
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€243,222
2024-12-31
€252,995
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
83.9 %2024-12-31: 82.8 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
4.34x2024-12-31: 3.78x
Liikevoitto-%Hyvä
77/100 · Nousussa
11.0 %2024-12-31: 5.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste82.8 %83.9 %
Maksuvalmius3.78x4.34x
Liikevoitto-%5.6 %11.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2616491-9
ALV-tunnusFI26164919
EU-tunnusFIFPRO.2616491-9
KuntaKaarina
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2014-04-30Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2014-05-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2014-05-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2014-05-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväLVI-HAVERINEN OY
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä82/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
265 verrokkia
Omavaraisuus82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Kannattavuus72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika169 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika163 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-10-1882/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-09-28 16.3882/100 · v0.14
B1 → A2 · +21 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1561/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1457/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 12 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-12

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

LVI-HAVERINEN OY -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.