Yritysprofiili

LVI Komanse Oy

LVI Komanse Oy:n kotipaikka on Kokkola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-02-11. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €576,594 ja liikevoitto €56,529.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2978804-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2978804-9
Toimiala
Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Kunta
Kokkola
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-02-11
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-02-08
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kruunupyyntie 130, 67700, Kokkola

Tietoa yrityksestä LVI Komanse Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

LVI Komanse Oy:n sijaintipaikkakunta on Kokkola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-02-11. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €576,594 ja liikevoitto €56,529. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €576,594 sekä tilikauden tulokseksi €34,913. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -10.0%, liikevoittoprosentti +9.8% ja omavaraisuusaste +89.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-10.0%
Liikevoittoprosentti9.8%
Omavaraisuusaste89.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€2,129Edellinen: €2,897
Rahat ja pankkisaamiset€125,474Edellinen: €121,675
Edellisten tilikausien voitto/tappio€105,293Edellinen: €106,427
Oma pääoma€143,207Edellinen: €148,133
Velat€16,505Edellinen: €29,908
Vaihtuvat vastaavat€154,996Edellinen: €161,651
Current liabilities€16,505Edellinen: €29,313
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€641,003
2024-12-31
€576,594
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€49,109
2024-12-31
€56,529
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€38,706
2024-12-31
€34,913
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€178,042
2024-12-31
€159,712
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
89.7 %2024-12-31: 83.2 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
7.73x2024-12-31: 4.25x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
75/100 · Nousussa
9.8 %2024-12-31: 7.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste83.2 %89.7 %
Maksuvalmius4.25x7.73x
Liikevoitto-%7.7 %9.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2978804-9
ALV-tunnusFI29788049
EU-tunnusFIFPRO.2978804-9
KuntaKokkola
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-02-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2019-02-08Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-02-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-02-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-02-11Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväLVI Komanse Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä73/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
70 verrokkia
Omavaraisuus91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Kannattavuus71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Maksuvalmius99%
Parempi kuin 99 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu36%
Heikompi kuin 64 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika139 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika142 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1773/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-16 00.4673/100 · v0.14
B2 → A3 · +18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1455/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1455/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
66/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
16.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

LVI Komanse Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.