Yritysprofiili

LVI Lämpöparoni Oy

LVI Lämpöparoni Oy:n kotipaikka on Kotka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-08-21. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €244,016 ja liikevoitto €264.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3152871-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3152871-3
Toimiala
Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Kunta
Kotka
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-08-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-08-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Ylänkökatu 3, 48600, Kotka

Tietoa yrityksestä LVI Lämpöparoni Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

LVI Lämpöparoni Oy:n sijaintipaikkakunta on Kotka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-08-21. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €244,016 ja liikevoitto €264. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €244,016 sekä tilikauden tulokseksi €166. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +9.6%, liikevoittoprosentti +0.1% ja omavaraisuusaste +26.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys9.6%
Liikevoittoprosentti0.1%
Omavaraisuusaste26.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€3,626Edellinen: €2,800
Edellisten tilikausien voitto/tappio€4,427Edellinen: €21,736
Oma pääoma€4,593Edellinen: €4,427
Velat€12,841Edellinen: €14,390
Vaihtuvat vastaavat€13,877Edellinen: €15,789
Current liabilities€12,841Edellinen: €14,390
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€222,562
2025-04-30
€244,016
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€17,160
2025-04-30
€264
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€17,309
2025-04-30
€166
2026-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€18,818
2025-04-30
€17,434
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
33/100 · Nousussa
26.4 %2025-04-30: 23.5 %
MaksuvalmiusHeikko
9/100 · Nousussa
0.28x2025-04-30: 0.19x
Liikevoitto-%Välttävä
50/100 · Nousussa
0.1 %2025-04-30: -7.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste23.5 %26.4 %
Maksuvalmius0.19x0.28x
Liikevoitto-%-7.7 %0.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3152871-3
ALV-tunnusFI31528713
EU-tunnusFIFPRO.3152871-3
KuntaKotka
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-08-19Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-08-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-08-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-08-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväLVI Lämpöparoni Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä58/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
60 verrokkia
Omavaraisuus38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Kannattavuus27%
Heikompi kuin 73 % verrokeista
Maksuvalmius43%
Heikompi kuin 57 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu57%
Parempi kuin 57 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika37 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika37 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-10-1858/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-09-29 15.3358/100 · v0.14
B2 → B2 · +7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1551/100 · v0.14
B2 → B2 · -2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1453/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
53/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

8 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-03

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

LVI Lämpöparoni Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.