Yritysprofiili

LVI Lepek OY

LVI Lepek OY:n kotipaikka on Varkaus. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-01-22. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €259,396 ja liikevoitto €18,334.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2738315-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2738315-2
Toimiala
Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Kunta
Varkaus
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-01-22
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-01-21
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Alalammentie 20, 78850, Varkaus

Tietoa yrityksestä LVI Lepek OY

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

LVI Lepek OY:n sijaintipaikkakunta on Varkaus. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-01-22. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €259,396 ja liikevoitto €18,334. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-01-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €259,396 sekä tilikauden tulokseksi €14,160. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -3.5%, liikevoittoprosentti +7.1% ja omavaraisuusaste +75.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-01-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-3.5%
Liikevoittoprosentti7.1%
Omavaraisuusaste75.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€3,002Edellinen: €1,283
Rahat ja pankkisaamiset€47,437Edellinen: €39,333
Edellisten tilikausien voitto/tappio€64,434Edellinen: €64,693
Oma pääoma€81,094Edellinen: €72,634
Velat€25,947Edellinen: €16,921
Vaihtuvat vastaavat€81,628Edellinen: €56,838
Current liabilities€25,947Edellinen: €16,921
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€268,792
2025-01-31
€259,396
2026-01-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€5,217
2025-01-31
€18,334
2026-01-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€5,441
2025-01-31
€14,160
2026-01-31
Varat -kehitys2 kautta
€89,555
2025-01-31
€107,041
2026-01-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
95/100 · Laskussa
75.8 %2025-01-31: 81.1 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
65/100 · Laskussa
1.94x2025-01-31: 2.40x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
68/100 · Nousussa
7.1 %2025-01-31: 1.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-01-312026-01-31
Omavaraisuusaste81.1 %75.8 %
Maksuvalmius2.40x1.94x
Liikevoitto-%1.9 %7.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2738315-2
ALV-tunnusFI27383152
EU-tunnusFIFPRO.2738315-2
KuntaVarkaus
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-01-22Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-02-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2016-02-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväLVI Lepek OY
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-10-05
Mallin pistemäärä74/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
34 verrokkia
Omavaraisuus62%
Parempi kuin 62 % verrokeista
Kannattavuus65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Maksuvalmius59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu26%
Heikompi kuin 74 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika90 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika106 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-05 02.1874/100 · v0.14
B1 → A3 · +14 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-01-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1560/100 · v0.14
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1457/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 10 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
73/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-17

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-01-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

LVI Lepek OY -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.