Yritysprofiili

LVI Matinlompolo Oy

LVI Matinlompolo Oy:n kotipaikka on Pello. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-03-17. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €228,960 ja liikevoitto €14,038.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3274030-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3274030-2
Toimiala
Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Kunta
Pello
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-03-17
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-03-13
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Väylänvarrentie 14 A 2, 95700, Pello

Tietoa yrityksestä LVI Matinlompolo Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

LVI Matinlompolo Oy:n sijaintipaikkakunta on Pello. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-03-17. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €228,960 ja liikevoitto €14,038. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €228,960 sekä tilikauden tulokseksi €10,458. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +60.5%, liikevoittoprosentti +6.1% ja omavaraisuusaste +28.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys60.5%
Liikevoittoprosentti6.1%
Omavaraisuusaste28.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€11,672Edellinen: €9,764
Rahat ja pankkisaamiset€19,209Edellinen: €12,162
Edellisten tilikausien voitto/tappio€4,496Edellinen: €1,189
Oma pääoma€14,460Edellinen: €4,002
Velat€37,085Edellinen: €31,448
Vaihtuvat vastaavat€45,938Edellinen: €27,974
Current liabilities€26,316Edellinen: €14,518
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€142,672
2024-12-31
€228,960
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€5,614
2024-12-31
€14,038
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€3,307
2024-12-31
€10,458
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€35,450
2024-12-31
€51,545
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
35/100 · Nousussa
28.1 %2024-12-31: 11.3 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
39/100 · Laskussa
1.17x2024-12-31: 1.51x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
65/100 · Nousussa
6.1 %2024-12-31: 3.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste11.3 %28.1 %
Maksuvalmius1.51x1.17x
Liikevoitto-%3.9 %6.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3274030-2
ALV-tunnusFI32740302
EU-tunnusFIFPRO.3274030-2
KuntaPello
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-03-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-03-17Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-04-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2022-04-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-04-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaLVI Matinlompolo Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä63/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
76 verrokkia
Omavaraisuus39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Kannattavuus59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Maksuvalmius78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika52 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika87 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1763/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-26 16.4963/100 · v0.14
B3 → B1 · +17 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1546/100 · v0.14
B2 → B3 · -5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1451/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
52/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
26.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-21

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

LVI Matinlompolo Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.