Yritysprofiili

LVI-Metsola Oy

LVI-Metsola Oy:n kotipaikka on Hernejärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-03-17. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €129,775 ja liikevoitto €2,793.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3197197-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3197197-7
Toimiala
Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Kunta
Hernejärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-03-17
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-03-12
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Lauttalahdentie 68, 74420, Hernejärvi

Tietoa yrityksestä LVI-Metsola Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

LVI-Metsola Oy:n sijaintipaikkakunta on Hernejärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-03-17. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €129,775 ja liikevoitto €2,793. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €129,775 sekä tilikauden tulokseksi -€6,009. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +16.6%, liikevoittoprosentti +2.2% ja omavaraisuusaste +22.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-06-30

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys16.6%
Liikevoittoprosentti2.2%
Omavaraisuusaste22.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€214Edellinen: €996
Edellisten tilikausien voitto/tappio€25,007Edellinen: €11,865
Oma pääoma€18,998Edellinen: €25,007
Velat€67,549Edellinen: €47,485
Vaihtuvat vastaavat€73,329Edellinen: €54,867
Current liabilities€67,549Edellinen: €47,485
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€88,170
2024-06-30
€111,289
2025-06-30
€129,775
2026-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€10,280
2024-06-30
€17,772
2025-06-30
€2,793
2026-06-30
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€8,355
2024-06-30
€13,142
2025-06-30
-€6,009
2026-06-30
Varat -kehitys3 kautta
€28,987
2024-06-30
€72,491
2025-06-30
€86,547
2026-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
27/100 · Laskussa
21.9 %2025-06-30: 34.5 %
MaksuvalmiusHeikko
0/100 · Laskussa
0.00x2025-06-30: 0.02x
Liikevoitto-%Välttävä
55/100 · Laskussa
2.1 %2025-06-30: 16.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-06-302025-06-302026-06-30
Omavaraisuusaste40.9 %34.5 %21.9 %
Maksuvalmius0.06x0.02x0.00x
Liikevoitto-%11.7 %16.0 %2.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3197197-7
ALV-tunnusFI31971977
EU-tunnusFIFPRO.3197197-7
KuntaHernejärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-03-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-03-17Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2021-08-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväLVI-Metsola Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä53/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
99 verrokkia
Omavaraisuus35%
Heikompi kuin 65 % verrokeista
Kannattavuus38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Maksuvalmius8%
Heikompi kuin 92 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika71 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika112 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-10-1853/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-09-28 14.4353/100 · v0.14
B2 → B2 · +2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1551/100 · v0.14
B2 → B2 · -2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1453/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
52/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

5 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-11-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

LVI-Metsola Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.