Yritysprofiili

LVI-Pörssi Oy

LVI-Pörssi Oy:n kotipaikka on Kurikka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1984-12-20. Toimiala on lvi-laitteiden ja -tarvikkeiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-10-31 liikevaihto oli €2,479,887 ja liikevoitto €237,092.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0576467-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0576467-5
Toimiala
LVI-laitteiden ja -tarvikkeiden tukkukauppa
Kunta
Kurikka
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1984-12-20
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1984-12-20
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Ikarintaival 21, 61300, Kurikka

Verkkosivu: https://www.lvi-porssi.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä LVI-Pörssi Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

LVI-Pörssi Oy:n sijaintipaikkakunta on Kurikka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1984-12-20. Toimiala on lvi-laitteiden ja -tarvikkeiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-10-31 liikevaihto oli €2,479,887 ja liikevoitto €237,092. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-10-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,479,887 sekä tilikauden tulokseksi €187,679. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +6.5%, liikevoittoprosentti +9.6% ja omavaraisuusaste +74.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-10-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys6.5%
Liikevoittoprosentti9.6%
Omavaraisuusaste74.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€6,590Edellinen: €4,851
Inventory€780,150Edellinen: €738,888
Rahat ja pankkisaamiset€316,701Edellinen: €240,423
Edellisten tilikausien voitto/tappio€956,326Edellinen: €849,048
Oma pääoma€1,152,415Edellinen: €1,047,735
Velat€402,197Edellinen: €297,241
Vaihtuvat vastaavat€1,446,218Edellinen: €1,259,190
Current liabilities€358,379Edellinen: €297,241
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€2,329,257
2023-10-31
€2,479,887
2024-10-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€241,226
2023-10-31
€237,092
2024-10-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€190,278
2023-10-31
€187,679
2024-10-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,344,976
2023-10-31
€1,554,612
2024-10-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
93/100 · Laskussa
74.1 %2023-10-31: 77.9 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
3.06x2023-10-31: 3.29x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
74/100 · Laskussa
9.5 %2023-10-31: 10.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-10-312024-10-31
Omavaraisuusaste77.9 %74.1 %
Maksuvalmius3.29x3.06x
Liikevoitto-%10.3 %9.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0576467-5
ALV-tunnusFI05764675
EU-tunnusFIFPRO.0576467-5
KuntaKurikka
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1984-12-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1984-12-20Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1985-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväLVI-Pörssi Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä83/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
199 verrokkia
Omavaraisuus64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Kannattavuus73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Maksuvalmius79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika175 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika135 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-10-1783/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-10-03 05.0483/100 · v0.14
B1 → A2 · +18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-10-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1565/100 · v0.14
B2 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
43/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 41 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
83/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-11

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-10-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

LVI-Pörssi Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.