Yritysprofiili

LVI-Saari Oy

LVI-Saari Oy:n kotipaikka on Ylistaro. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1991-12-31. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €672,589 ja liikevoitto -€3,164.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0902787-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0902787-5
Toimiala
Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Kunta
Ylistaro
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1991-12-31
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1992-10-07
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Matinpalontie 4, 61400, Ylistaro

Postiosoite: PL 42, 61401, Ylistaro

Tietoa yrityksestä LVI-Saari Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

LVI-Saari Oy:n sijaintipaikkakunta on Ylistaro. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1991-12-31. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €672,589 ja liikevoitto -€3,164. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €672,589 sekä tilikauden tulokseksi -€7,163. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -3.3%, liikevoittoprosentti -0.5% ja omavaraisuusaste +76.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-3.3%
Liikevoittoprosentti-0.5%
Omavaraisuusaste76.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€158,982Edellinen: €154,763
Rahat ja pankkisaamiset€164,558Edellinen: €138,848
Edellisten tilikausien voitto/tappio€209,299Edellinen: €216,339
Oma pääoma€292,136Edellinen: €311,299
Velat€90,055Edellinen: €88,519
Vaihtuvat vastaavat€371,046Edellinen: €384,959
Current liabilities€90,055Edellinen: €88,519
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€695,818
2024-12-31
€672,589
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€5,365
2024-12-31
-€3,164
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€4,960
2024-12-31
-€7,163
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€399,818
2024-12-31
€382,191
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
96/100 · Laskussa
76.4 %2024-12-31: 77.9 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.59x2024-12-31: 3.32x
Liikevoitto-%Heikko
49/100 · Laskussa
-0.5 %2024-12-31: 0.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste77.9 %76.4 %
Maksuvalmius3.32x3.59x
Liikevoitto-%0.8 %-0.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0902787-5
ALV-tunnusFI09027875
EU-tunnusFIFPRO.0902787-5
KuntaYlistaro
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1991-12-31Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1992-10-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2010-12-15Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2010-12-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2011-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväLVI-Saari Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-10-02
Mallin pistemäärä70/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
43 verrokkia
Omavaraisuus77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Kannattavuus21%
Heikompi kuin 79 % verrokeista
Maksuvalmius88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu42%
Heikompi kuin 58 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika142 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika150 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-02 19.3570/100 · v0.14
B1 → A3 · +6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1564/100 · v0.14
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-02
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 34 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-22

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

LVI-Saari Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.