Yritysprofiili

LVI Sarajärvi Oy

LVI Sarajärvi Oy:n kotipaikka on Rovaniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-01-01. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €385,050 ja liikevoitto €74,301.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3252429-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3252429-8
Toimiala
Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Kunta
Rovaniemi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-01-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-12-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Imarintie 113, 96700, Rovaniemi

Tietoa yrityksestä LVI Sarajärvi Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

LVI Sarajärvi Oy:n sijaintipaikkakunta on Rovaniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-01-01. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €385,050 ja liikevoitto €74,301. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €385,050 sekä tilikauden tulokseksi €56,866. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +58.6%, liikevoittoprosentti +19.3% ja omavaraisuusaste +48.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys58.6%
Liikevoittoprosentti19.3%
Omavaraisuusaste48.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€806Edellinen: €0
Inventory€8,177Edellinen: €9,957
Rahat ja pankkisaamiset€118,359Edellinen: €63,090
Edellisten tilikausien voitto/tappio€39,776Edellinen: €46,950
Oma pääoma€96,643Edellinen: €64,776
Velat€101,500Edellinen: €26,441
Vaihtuvat vastaavat€152,893Edellinen: €76,031
Current liabilities€45,181Edellinen: €15,020
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€233,789
2023-12-31
€242,726
2024-12-31
€385,050
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€38,256
2023-12-31
€22,750
2024-12-31
€74,301
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€30,133
2023-12-31
€17,827
2024-12-31
€56,866
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€105,529
2023-12-31
€91,217
2024-12-31
€198,143
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
61/100 · Laskussa
48.8 %2024-12-31: 71.0 %
MaksuvalmiusHyvä
93/100 · Laskussa
2.80x2024-12-31: 4.86x
Liikevoitto-%Hyvä
98/100 · Nousussa
19.3 %2024-12-31: 9.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste63.8 %71.0 %48.8 %
Maksuvalmius2.97x4.86x2.80x
Liikevoitto-%16.4 %9.4 %19.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3252429-8
ALV-tunnusFI32524298
EU-tunnusFIFPRO.3252429-8
KuntaRovaniemi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-01-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-01-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväLVI Sarajärvi Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä76/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
162 verrokkia
Omavaraisuus47%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Maksuvalmius83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika45 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika51 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1876/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-28 03.2276/100 · v0.14
B3 → A3 · +29 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1547/100 · v0.14
B2 → B3 · -5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1452/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
56/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-14

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-14.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

LVI Sarajärvi Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.