Yritysprofiili

M & A Uurinmäki Oy

M & A Uurinmäki Oy:n kotipaikka on Alajärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1990-06-20. Toimiala on muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €415,349 ja liikevoitto -€5,365.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0816813-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0816813-1
Toimiala
Muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus
Kunta
Alajärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1990-06-20
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1990-10-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tehdaspolku 4, 62900, Alajärvi

Verkkosivu: https://www.uurinmaki.comLähdehavainto

Tietoa yrityksestä M & A Uurinmäki Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

M & A Uurinmäki Oy:n sijaintipaikkakunta on Alajärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1990-06-20. Toimiala on muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €415,349 ja liikevoitto -€5,365. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €415,349 sekä tilikauden tulokseksi -€12,563. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +28.7%, liikevoittoprosentti -1.3% ja omavaraisuusaste +22.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-06-30

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys28.7%
Liikevoittoprosentti-1.3%
Omavaraisuusaste22.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €9,338
Inventory€103,394Edellinen: €112,600
Rahat ja pankkisaamiset€25,302Edellinen: €53,193
Edellisten tilikausien voitto/tappio€74,644Edellinen: €108,829
Oma pääoma€64,604Edellinen: €77,167
Velat€217,727Edellinen: €267,917
Vaihtuvat vastaavat€145,694Edellinen: €193,699
Current liabilities€148,408Edellinen: €180,781
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€322,834
2024-06-30
€415,349
2025-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€23,622
2024-06-30
-€5,365
2025-06-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€34,186
2024-06-30
-€12,563
2025-06-30
Varat -kehitys2 kautta
€345,083
2024-06-30
€282,331
2025-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
29/100 · Nousussa
22.9 %2024-06-30: 22.4 %
MaksuvalmiusVälttävä
29/100 · Laskussa
0.87x2024-06-30: 0.92x
Liikevoitto-%Heikko
47/100 · Nousussa
-1.3 %2024-06-30: -7.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-06-302025-06-30
Omavaraisuusaste22.4 %22.9 %
Maksuvalmius0.92x0.87x
Liikevoitto-%-7.1 %-1.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0816813-1
ALV-tunnusFI08168131
EU-tunnusFIFPRO.0816813-1
KuntaAlajärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1990-06-20Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1990-10-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1992-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaM & A Uurinmäki Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä49/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
98 verrokkia
Omavaraisuus24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Kannattavuus28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius51%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika141 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika147 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-10-1749/100 · v0.15
B3 → B3
B3
2026-09-22 18.5249/100 · v0.14
B1 → B3 · -20 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1469/100 · v0.14
B1 → B1 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1362/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
64/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 36 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
80/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
22.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-11-18

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

M & A Uurinmäki Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.