Yritysprofiili

M. Nurmikko Oy

M. Nurmikko Oy:n kotipaikka on Masku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-02-26. Toimiala on tieliikenteen tavarankuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €160,107 ja liikevoitto €23,208.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2317930-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2317930-6
Toimiala
Tieliikenteen tavarankuljetus
Kunta
Masku
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2010-02-26
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2010-02-10
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kurjentie 3, 21250, Masku

Tietoa yrityksestä M. Nurmikko Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

M. Nurmikko Oy:n sijaintipaikkakunta on Masku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-02-26. Toimiala on tieliikenteen tavarankuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €160,107 ja liikevoitto €23,208. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-01-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €160,107 sekä tilikauden tulokseksi €18,602. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +9.5%, liikevoittoprosentti +14.5% ja omavaraisuusaste +92.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-01-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys9.5%
Liikevoittoprosentti14.5%
Omavaraisuusaste92.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€104,868Edellinen: €128,029
Edellisten tilikausien voitto/tappio€132,086Edellinen: €122,766
Oma pääoma€153,188Edellinen: €145,543
Velat€12,771Edellinen: €13,787
Vaihtuvat vastaavat€125,756Edellinen: €150,225
Current liabilities€12,771Edellinen: €13,787
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€129,857
2024-01-31
€146,214
2025-01-31
€160,107
2026-01-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€867
2024-01-31
€25,215
2025-01-31
€23,208
2026-01-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€625
2024-01-31
€20,277
2025-01-31
€18,602
2026-01-31
Varat -kehitys3 kautta
€145,195
2024-01-31
€159,329
2025-01-31
€165,960
2026-01-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
92.3 %2025-01-31: 91.3 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
8.21x2025-01-31: 9.29x
Liikevoitto-%Hyvä
86/100 · Laskussa
14.5 %2025-01-31: 17.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-01-312025-01-312026-01-31
Omavaraisuusaste94.3 %91.3 %92.3 %
Maksuvalmius12.48x9.29x8.21x
Liikevoitto-%0.7 %17.3 %14.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2317930-6
ALV-tunnusFI23179306
EU-tunnusFIFPRO.2317930-6
KuntaMasku
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2010-02-10Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2010-02-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2010-02-26Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2010-03-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväM. Nurmikko Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-25
Mallin pistemäärä80/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
281 verrokkia
Omavaraisuus91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Kannattavuus73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Maksuvalmius92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika98 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika106 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-25 15.4180/100 · v0.14
B1 → A2 · +20 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-01-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1560/100 · v0.14
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1457/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-25
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
32/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 16 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
25.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-01-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

M. Nurmikko Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.