Yritysprofiili

M-Optics Oy

M-Optics Oy:n kotipaikka on Turku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1988-09-21. Toimiala on lääkinnällisten tuotteiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €0 ja liikevoitto -€36,254.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0699058-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0699058-6
Toimiala
Lääkinnällisten tuotteiden tukkukauppa
Kunta
Turku
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1988-09-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1988-05-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Nepontie 39b, 20900, Turku

Tietoa yrityksestä M-Optics Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

M-Optics Oy:n sijaintipaikkakunta on Turku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1988-09-21. Toimiala on lääkinnällisten tuotteiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €0 ja liikevoitto -€36,254. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €0 sekä tilikauden tulokseksi -€19,310. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -100.0%, liikevoittoprosentti ei saatavilla ja omavaraisuusaste +98.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-06-30

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-100.0%
Omavaraisuusaste98.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€66,254Edellinen: €43,576
Edellisten tilikausien voitto/tappio€241,346Edellinen: €224,476
Oma pääoma€232,127Edellinen: €273,302
Velat€3,618Edellinen: €14,441
Vaihtuvat vastaavat€235,745Edellinen: €287,743
Current liabilities€3,618Edellinen: €14,441
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€7,488
2025-06-30
€0
2026-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€33,817
2025-06-30
-€36,254
2026-06-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€38,734
2025-06-30
-€19,310
2026-06-30
Varat -kehitys2 kautta
€287,743
2025-06-30
€235,745
2026-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
98.5 %2025-06-30: 95.0 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
18.31x2025-06-30: 3.02x
Liikevoitto-%Ei arvioitavissa
0/100 · Trenditieto puuttuu
Ei saatavilla2025-06-30: -451.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-06-302026-06-30
Omavaraisuusaste95.0 %98.5 %
Maksuvalmius3.02x18.31x
Liikevoitto-%-451.6 %-

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0699058-6
ALV-tunnusFI06990586
EU-tunnusFIFPRO.0699058-6
KuntaTurku
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1988-05-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1988-09-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväM-Optics Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-11-04
Mallin pistemäärä70/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusEi riittävästi historiaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
37 verrokkia
Omavaraisuus84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Maksuvalmius89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu4%
Heikompi kuin 96 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika115 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika157 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
A3
2026-11-04 11.3270/100 · v0.15
B1 → A3 · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-06-30).
B1
2026-10-2467/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-10-1867/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-10-06 03.0767/100 · v0.14
B1 → B1 · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-06-30).
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-04
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
45/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 38 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
23.10.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
30.6.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-06-30.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-23

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

M-Optics Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.