Yritysprofiili

M3 Asunnot Oy

M3 Asunnot Oy:n kotipaikka on Uurainen. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-03-15. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,046,021 ja liikevoitto -€85,228.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2750151-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2750151-8
Toimiala
Muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Kunta
Uurainen
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-03-15
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-03-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Pirttimäentie 10, 41230, Uurainen

Tietoa yrityksestä M3 Asunnot Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

M3 Asunnot Oy:n sijaintipaikkakunta on Uurainen. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-03-15. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,046,021 ja liikevoitto -€85,228. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,046,021 sekä tilikauden tulokseksi -€187,484. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -65.7%, liikevoittoprosentti -8.1% ja omavaraisuusaste +22.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-65.7%
Liikevoittoprosentti-8.1%
Omavaraisuusaste22.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€307,545Edellinen: €99
Inventory€1,635,287Edellinen: €1,632,862
Rahat ja pankkisaamiset€9,937Edellinen: €39,287
Advances received€1,943Edellinen: €3,192
Edellisten tilikausien voitto/tappio€788,974Edellinen: €843,258
Oma pääoma€604,010Edellinen: €860,344
Velat€2,095,226Edellinen: €1,839,375
Vaihtuvat vastaavat€2,295,357Edellinen: €2,360,040
Current liabilities€996,159Edellinen: €1,330,705
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€363,839
2023-12-31
€3,047,011
2024-12-31
€1,046,021
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€101,892
2023-12-31
€119,882
2024-12-31
-€85,228
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€38,796
2023-12-31
€14,566
2024-12-31
-€187,484
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€2,261,741
2023-12-31
€2,699,719
2024-12-31
€2,699,236
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
28/100 · Laskussa
22.4 %2024-12-31: 31.9 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
55/100 · Nousussa
1.65x2024-12-31: 1.26x
Liikevoitto-%Heikko
34/100 · Laskussa
-6.3 %2024-12-31: 3.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste40.7 %31.9 %22.4 %
Maksuvalmius1.99x1.26x1.65x
Liikevoitto-%27.8 %3.9 %-6.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2750151-8
ALV-tunnusFI27501518
EU-tunnusFIFPRO.2750151-8
KuntaUurainen
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-03-15Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-03-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2016-04-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-05-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2022-08-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-10-15Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaM3 Asunnot Oy
Luokitus laskiA3 → B3 · uusi analyysi 2026-11-04
Mallin pistemäärä44/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
427 verrokkia
Omavaraisuus32%
Heikompi kuin 68 % verrokeista
Kannattavuus21%
Heikompi kuin 79 % verrokeista
Maksuvalmius78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu4%
Heikompi kuin 96 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika293 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika288 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B3
2026-11-04 12.5644/100 · v0.15
A3 → B3 · -28 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
A3
2026-10-1872/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-25 20.2772/100 · v0.14
A3 → A3
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1572/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-04
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 10 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
83/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B3.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
20.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2025-12-31.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-01

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

M3 Asunnot Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.