Yritysprofiili

M3 Saneeraus Oy

M3 Saneeraus Oy:n kotipaikka on Uurainen. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-07-15. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €705,409 ja liikevoitto €151,808.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3012047-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3012047-6
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Uurainen
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-07-15
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-07-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Pirttimäentie 10, 41230, Uurainen

Tietoa yrityksestä M3 Saneeraus Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

M3 Saneeraus Oy:n sijaintipaikkakunta on Uurainen. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-07-15. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €705,409 ja liikevoitto €151,808. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €705,409 sekä tilikauden tulokseksi €130,271. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +919.1%, liikevoittoprosentti +21.5% ja omavaraisuusaste +30.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys919.1%
Liikevoittoprosentti21.5%
Omavaraisuusaste30.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €810
Inventory€26,980Edellinen: €13,750
Rahat ja pankkisaamiset€9,523Edellinen: €684
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€35,606Edellinen: €9,066
Oma pääoma€130,665Edellinen: €394
Velat€294,021Edellinen: €238,518
Vaihtuvat vastaavat€293,025Edellinen: €101,915
Current liabilities€282,329Edellinen: €219,991
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€69,218
2023-12-31
€705,409
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€41,876
2023-12-31
€151,808
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€44,672
2023-12-31
€130,271
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€238,912
2023-12-31
€424,686
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
38/100 · Nousussa
30.8 %2023-12-31: 0.2 %
MaksuvalmiusHeikko
4/100 · Nousussa
0.13x2023-12-31: 0.07x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
21.5 %2023-12-31: -59.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste0.2 %30.8 %
Maksuvalmius0.07x0.13x
Liikevoitto-%-59.8 %21.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3012047-6
ALV-tunnusFI30120476
EU-tunnusFIFPRO.3012047-6
KuntaUurainen
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-07-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2019-07-11Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-07-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-07-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-07-15Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaM3 Saneeraus Oy
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-09-29
Mallin pistemäärä67/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
227 verrokkia
Omavaraisuus31%
Heikompi kuin 69 % verrokeista
Kannattavuus79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Maksuvalmius32%
Heikompi kuin 68 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika282 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika269 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-29 13.4467/100 · v0.14
B2 → B1 · +15 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1552/100 · v0.14
B2 → B2 · -1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1453/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-29
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
71/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
29.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-11-22

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

M3 Saneeraus Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.