Yritysprofiili

Maalipinta Meriläinen Oy

Maalipinta Meriläinen Oy:n kotipaikka on Mikkeli. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-05-02. Toimiala on maalaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €346,013 ja liikevoitto -€487.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2192316-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2192316-2
Toimiala
Maalaus
Kunta
Mikkeli
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2008-05-02
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2008-04-24
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Näverikatu 3-5, 50170, Mikkeli

Postiosoite: Vakkapirtti 2, 41660, Toivakka

Verkkosivu: https://www.maalipinta.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Maalipinta Meriläinen Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Maalipinta Meriläinen Oy:n sijaintipaikkakunta on Mikkeli. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-05-02. Toimiala on maalaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €346,013 ja liikevoitto -€487. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €346,013 sekä tilikauden tulokseksi -€825. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -15.2%, liikevoittoprosentti -0.1% ja omavaraisuusaste +93.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-15.2%
Liikevoittoprosentti-0.1%
Omavaraisuusaste93.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€78,535Edellinen: €81,528
Edellisten tilikausien voitto/tappio€114,389Edellinen: €73,073
Oma pääoma€116,064Edellinen: €126,889
Velat€7,920Edellinen: €21,681
Vaihtuvat vastaavat€99,679Edellinen: €143,042
Current liabilities€7,920Edellinen: €21,681
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€310,611
2023-12-31
€407,811
2024-12-31
€346,013
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
-€4,142
2023-12-31
€63,518
2024-12-31
-€487
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
-€4,437
2023-12-31
€51,316
2024-12-31
-€825
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€113,478
2023-12-31
€148,570
2024-12-31
€123,984
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
93.6 %2024-12-31: 85.4 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
9.92x2024-12-31: 3.76x
Liikevoitto-%Heikko
50/100 · Laskussa
-0.1 %2024-12-31: 15.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste72.2 %85.4 %93.6 %
Maksuvalmius2.26x3.76x9.92x
Liikevoitto-%-1.3 %15.6 %-0.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2192316-2
ALV-tunnusFI21923162
EU-tunnusFIFPRO.2192316-2
KuntaMikkeli
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2008-04-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2008-05-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2008-05-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2008-05-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2008-05-02Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaMaalipinta Meriläinen Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä67/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusParanee · 2 peräkkäistä kautta
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
461 verrokkia
Omavaraisuus94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Kannattavuus26%
Heikompi kuin 74 % verrokeista
Maksuvalmius96%
Parempi kuin 96 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu26%
Heikompi kuin 74 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika174 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika116 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1867/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-10-05 21.5167/100 · v0.14
B1 → B1 · +5 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1562/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
45/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 18 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
75/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-06-23

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Maalipinta Meriläinen Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.