Yritysprofiili

Maanrakennus Laurila Oy

Maanrakennus Laurila Oy:n kotipaikka on Söörmarkku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-12-16. Toimiala on rakennuspaikan valmistelutyöt. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,825,963 ja liikevoitto €246,696.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2303391-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2303391-3
Toimiala
Rakennuspaikan valmistelutyöt
Kunta
Söörmarkku
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2009-12-16
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2009-12-07
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Laurilantie 46, 29570, Söörmarkku

Tietoa yrityksestä Maanrakennus Laurila Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Maanrakennus Laurila Oy:n sijaintipaikkakunta on Söörmarkku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-12-16. Toimiala on rakennuspaikan valmistelutyöt. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,825,963 ja liikevoitto €246,696. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,825,963 sekä tilikauden tulokseksi €192,425. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +18.0%, liikevoittoprosentti +13.5% ja omavaraisuusaste +72.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys18.0%
Liikevoittoprosentti13.5%
Omavaraisuusaste72.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€7,258Edellinen: €9,677
Rahat ja pankkisaamiset€479,030Edellinen: €453,500
Edellisten tilikausien voitto/tappio€856,768Edellinen: €784,148
Oma pääoma€1,057,193Edellinen: €933,489
Velat€409,464Edellinen: €271,386
Vaihtuvat vastaavat€878,195Edellinen: €662,812
Current liabilities€262,397Edellinen: €158,826
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€1,359,279
2023-12-31
€1,547,843
2024-12-31
€1,825,963
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€115,654
2023-12-31
€179,858
2024-12-31
€246,696
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€88,082
2023-12-31
€141,341
2024-12-31
€192,425
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€1,117,965
2023-12-31
€1,204,875
2024-12-31
€1,466,657
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
90/100 · Laskussa
72.1 %2024-12-31: 77.5 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
61/100 · Laskussa
1.83x2024-12-31: 2.86x
Liikevoitto-%Hyvä
84/100 · Nousussa
13.5 %2024-12-31: 11.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste76.8 %77.5 %72.1 %
Maksuvalmius2.00x2.86x1.83x
Liikevoitto-%8.4 %11.6 %13.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2303391-3
ALV-tunnusFI23033913
EU-tunnusFIFPRO.2303391-3
KuntaSöörmarkku
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2009-12-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2009-12-16Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2009-12-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2009-12-16Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2010-01-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-11-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväMaanrakennus Laurila Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä82/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
98 verrokkia
Omavaraisuus83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Kannattavuus87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Maksuvalmius87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika142 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika162 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-10-1882/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-09-27 18.5182/100 · v0.14
B1 → A2 · +18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1564/100 · v0.14
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 16 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
27.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

24 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-04-11

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-02.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Maanrakennus Laurila Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.