Yritysprofiili

Maarakennus Tervo Oy

Maarakennus Tervo Oy:n kotipaikka on Talma. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1994-11-02. Toimiala on muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €1,029,721 ja liikevoitto €170,941.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0975649-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0975649-6
Toimiala
Muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen
Kunta
Talma
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1994-11-02
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1994-09-16
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Talmantie 332, 04240, Talma

Puhelin: +358400715457Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.maarakennustervo.fiLähdehavainto

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/www.maarakennustervo.fi/?locale=fi_FILähde: yrityksen verkkosivu

Instagram-profiili: https://www.instagram.com/maarakennus_tervo_oyLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Tervo Sami TapaniToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Maarakennus Tervo Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Maarakennus Tervo Oy:n sijaintipaikkakunta on Talma. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1994-11-02. Toimiala on muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €1,029,721 ja liikevoitto €170,941. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-02-28 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,029,721 sekä tilikauden tulokseksi €136,664. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +26.4%, liikevoittoprosentti +16.4% ja omavaraisuusaste +83.0%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on maanrakennusalan urakointi-, maa-ainesten jalostus, osto-, myynti- ja kuljetustoiminta, tarvikkeiden osto- ja myyntitoiminta sekä auto- ja konevuokraus. Yhtiö voi ostaa, myydä, omistaa, hallita ja vuokrata kiinteää omaisuutta, osakkeita ja osuuksia.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-02-28

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys26.4%
Liikevoittoprosentti16.4%
Omavaraisuusaste83.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€10,984Edellinen: €52,863
Rahat ja pankkisaamiset€214,823Edellinen: €241,192
Edellisten tilikausien voitto/tappio€410,335Edellinen: €514,256
Tulos ennen veroja€171,031Edellinen: €27,877
Oma pääoma€550,194Edellinen: €543,530
Velat€112,291Edellinen: €105,037
Vaihtuvat vastaavat€374,652Edellinen: €374,115
Current liabilities€102,995Edellinen: €105,037
Henkilöstö5Edellinen: 6
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€954,557
2022-02-28
€809,875
2023-02-28
€733,350
2024-02-29
€814,681
2025-02-28
€1,029,721
2026-02-28
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€85,081
2022-02-28
€7,952
2023-02-28
-€12,724
2024-02-29
€27,830
2025-02-28
€170,941
2026-02-28
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€68,212
2022-02-28
€4,197
2023-02-28
-€12,237
2024-02-29
€26,078
2025-02-28
€136,664
2026-02-28
Varat -kehitys5 kautta
€1,224,418
2022-02-28
€812,899
2023-02-28
€695,164
2024-02-29
€648,567
2025-02-28
€662,485
2026-02-28

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
83.0 %2025-02-28: 83.8 %
MaksuvalmiusHyvä
70/100 · Laskussa
2.09x2025-02-28: 2.30x
Liikevoitto-%Hyvä
91/100 · Nousussa
16.4 %2025-02-28: 3.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-02-282023-02-282024-02-292025-02-282026-02-28
Omavaraisuusaste72.5 %95.0 %90.3 %83.8 %83.0 %
Maksuvalmius---2.30x2.09x
Liikevoitto-%8.9 %1.0 %-1.7 %3.2 %16.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0975649-6
ALV-tunnusFI09756496
EU-tunnusFIFPRO.0975649-6
KuntaTalma
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1994-09-11Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1994-09-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-11-02Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2004-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Tervo Sami TapaniToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Tervo Tomi WilliamPuheenjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Tervo Sami TapaniVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Lampila Jukka TapaniTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Tervo Timo WilliamVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväMaarakennus Tervo Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä84/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
141 verrokkia
Omavaraisuus84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Kannattavuus76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Maksuvalmius84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika119 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika153 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
3 arviota
A2
2026-10-1884/100 · v0.15
A2 → A2 · +4 pistettä
  • Maksuvalmius: Ei riittävästi historiaa → Vakaa
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A2
2026-09-1580/100 · v0.14
A2 → A2
  • Liikevaihto: Paranee
  • Kannattavuus: Paranee
  • Vakavaraisuus: Heikkenee
A2
2026-09-1480/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
23/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 31 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
88/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

22 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-06-27

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-02-28

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-05.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Maarakennus Tervo Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.