Yritysprofiili

Mäenpää Infra Oy

Mäenpää Infra Oy:n kotipaikka on Ilmajoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2000-04-25. Toimiala on betonituotteiden valmistus rakennustarkoituksiin. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €724,259 ja liikevoitto €103,529.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1597093-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1597093-1
Toimiala
Betonituotteiden valmistus rakennustarkoituksiin
Kunta
Ilmajoki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2000-04-25
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2000-05-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kullaanmäentie 167, 60800, Ilmajoki

Tietoa yrityksestä Mäenpää Infra Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Mäenpää Infra Oy:n sijaintipaikkakunta on Ilmajoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2000-04-25. Toimiala on betonituotteiden valmistus rakennustarkoituksiin. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €724,259 ja liikevoitto €103,529. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €724,259 sekä tilikauden tulokseksi €73,959. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -8.2%, liikevoittoprosentti +14.3% ja omavaraisuusaste +52.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-8.2%
Liikevoittoprosentti14.3%
Omavaraisuusaste52.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€1,012Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€199,723Edellinen: €32,411
Edellisten tilikausien voitto/tappio€137,357Edellinen: €111,326
Oma pääoma€271,316Edellinen: €197,357
Velat€246,204Edellinen: €252,066
Vaihtuvat vastaavat€303,743Edellinen: €197,564
Current liabilities€102,386Edellinen: €111,277
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€789,282
2024-12-31
€724,259
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€45,622
2024-12-31
€103,529
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€26,031
2024-12-31
€73,959
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€449,423
2024-12-31
€517,520
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
66/100 · Nousussa
52.4 %2024-12-31: 43.9 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
65/100 · Nousussa
1.95x2024-12-31: 0.29x
Liikevoitto-%Hyvä
86/100 · Nousussa
14.3 %2024-12-31: 5.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste43.9 %52.4 %
Maksuvalmius0.29x1.95x
Liikevoitto-%5.8 %14.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1597093-1
ALV-tunnusFI15970931
EU-tunnusFIFPRO.1597093-1
KuntaIlmajoki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2000-02-08Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2000-04-25Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2000-05-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2001-01-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2007-05-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2026-04-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväMäenpää Infra Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-22
Mallin pistemäärä76/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
346 verrokkia
Omavaraisuus52%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Maksuvalmius77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu22%
Heikompi kuin 78 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika87 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika87 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-22 20.3776/100 · v0.14
B1 → A3 · +12 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1464/100 · v0.14
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1359/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-22
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
43/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 26 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
22.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-28

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-15.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Mäenpää Infra Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.