Yritysprofiili

Maio Exteriors Oy

Maio Exteriors Oy:n kotipaikka on Kantvik. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-04-24. Toimiala on muu kasvien ja lannoitteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-10-31 liikevaihto oli €166,893 ja liikevoitto -€2,515.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2188916-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2188916-0
Toimiala
Muu kasvien ja lannoitteiden vähittäiskauppa
Kunta
Kantvik
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2008-04-24
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2008-04-08
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Humalistonmäki 20, 02460, Kantvik

Verkkosivu: https://www.maioexteriors.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Maio Exteriors Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Maio Exteriors Oy:n sijaintipaikkakunta on Kantvik. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-04-24. Toimiala on muu kasvien ja lannoitteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-10-31 liikevaihto oli €166,893 ja liikevoitto -€2,515. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2023-10-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €166,893 sekä tilikauden tulokseksi -€2,595. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -9.8%, liikevoittoprosentti -1.5% ja omavaraisuusaste +77.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2023-10-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-9.8%
Liikevoittoprosentti-1.5%
Omavaraisuusaste77.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€524Edellinen: €582
Rahat ja pankkisaamiset€10,289Edellinen: €46,618
Edellisten tilikausien voitto/tappio€45,081Edellinen: €46,623
Oma pääoma€44,986Edellinen: €51,501
Velat€13,435Edellinen: €5,289
Vaihtuvat vastaavat€57,631Edellinen: €55,737
Current liabilities€13,435Edellinen: €5,289
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€184,971
2022-10-31
€166,893
2023-10-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€2,981
2022-10-31
-€2,515
2023-10-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€2,379
2022-10-31
-€2,595
2023-10-31
Varat -kehitys2 kautta
€56,790
2022-10-31
€58,421
2023-10-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
96/100 · Laskussa
77.0 %2022-10-31: 90.7 %
MaksuvalmiusVälttävä
27/100 · Laskussa
0.80x2022-10-31: 8.92x
Liikevoitto-%Heikko
46/100 · Laskussa
-1.5 %2022-10-31: 1.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-10-312023-10-31
Omavaraisuusaste90.7 %77.0 %
Maksuvalmius8.92x0.80x
Liikevoitto-%1.6 %-1.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2188916-0
ALV-tunnusFI21889160
EU-tunnusFIFPRO.2188916-0
KuntaKantvik
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2008-04-08Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2008-04-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2008-04-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2008-04-24Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2008-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaMaio Exteriors Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä65/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
175 verrokkia
Omavaraisuus76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Kannattavuus29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Maksuvalmius44%
Heikompi kuin 56 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu19%
Heikompi kuin 81 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika109 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika126 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1865/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-28 07.4365/100 · v0.14
B1 → B1 · +2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2023-10-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1563/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 18 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
80/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-10

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2023-10-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Maio Exteriors Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.