Yritysprofiili

Maisemamestarit Oy

Maisemamestarit Oy:n kotipaikka on Ylöjärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-03-17. Toimiala on maisemanhoitopalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €111,090 ja liikevoitto €8,734.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3197357-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3197357-7
Toimiala
Maisemanhoitopalvelut
Kunta
Ylöjärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-03-17
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-03-13
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Malpakantie 10, 33470, Ylöjärvi

Tietoa yrityksestä Maisemamestarit Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Maisemamestarit Oy:n sijaintipaikkakunta on Ylöjärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-03-17. Toimiala on maisemanhoitopalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €111,090 ja liikevoitto €8,734. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-01-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €111,090 sekä tilikauden tulokseksi €5,522. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +27.7%, liikevoittoprosentti +7.9% ja omavaraisuusaste +27.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-01-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys27.7%
Liikevoittoprosentti7.9%
Omavaraisuusaste27.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€3,000Edellinen: €21
Rahat ja pankkisaamiset€6,146Edellinen: €5,070
Edellisten tilikausien voitto/tappio€11,813Edellinen: €5,784
Oma pääoma€17,335Edellinen: €12,840
Velat€44,895Edellinen: €17,216
Vaihtuvat vastaavat€17,249Edellinen: €11,726
Current liabilities€20,379Edellinen: €17,216
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€86,979
2025-01-31
€111,090
2026-01-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€9,638
2025-01-31
€8,734
2026-01-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€7,056
2025-01-31
€5,522
2026-01-31
Varat -kehitys2 kautta
€30,056
2025-01-31
€62,230
2026-01-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
35/100 · Laskussa
27.9 %2025-01-31: 42.7 %
MaksuvalmiusHeikko
10/100 · Nousussa
0.30x2025-01-31: 0.29x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
69/100 · Laskussa
7.7 %2025-01-31: 11.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-01-312026-01-31
Omavaraisuusaste42.7 %27.9 %
Maksuvalmius0.29x0.30x
Liikevoitto-%11.1 %7.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3197357-7
ALV-tunnusFI31973577
EU-tunnusFIFPRO.3197357-7
KuntaYlöjärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-03-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-03-17Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2023-05-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-05-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaMaisemamestarit Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-18
Mallin pistemäärä63/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
108 verrokkia
Omavaraisuus25%
Heikompi kuin 75 % verrokeista
Kannattavuus53%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika76 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika77 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-18 07.4663/100 · v0.14
B1 → B1 · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-01-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1460/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1460/100 · v0.13
B2 → B1 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1358/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
64/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
59/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-17

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-01-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-24.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Maisemamestarit Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.