Yritysprofiili

Maja Yhtiöt Oy

Maja Yhtiöt Oy:n kotipaikka on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2002-05-16. Toimiala on kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €163,855 ja liikevoitto -€26,714.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1756669-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1756669-2
Toimiala
Kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus
Kunta
Vantaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2002-05-16
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2002-03-25
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Etanakuja 13, 01480, Vantaa

Verkkosivu: https://www.majagroup.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Maja Yhtiöt Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Maja Yhtiöt Oy:n sijaintipaikkakunta on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2002-05-16. Toimiala on kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €163,855 ja liikevoitto -€26,714. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €163,855 sekä tilikauden tulokseksi -€34,987. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -16.7%, liikevoittoprosentti -16.3% ja omavaraisuusaste +24.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-06-30

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-16.7%
Liikevoittoprosentti-16.3%
Omavaraisuusaste24.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€20,968Edellinen: €20,522
Rahat ja pankkisaamiset€5,130Edellinen: €2,518
Edellisten tilikausien voitto/tappio€62,186Edellinen: €68,495
Oma pääoma€114,371Edellinen: €149,358
Velat€357,292Edellinen: €229,850
Vaihtuvat vastaavat€45,001Edellinen: €29,378
Current liabilities€161,951Edellinen: €140,320
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€196,722
2024-06-30
€163,855
2025-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€2,341
2024-06-30
-€26,714
2025-06-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€6,309
2024-06-30
-€34,987
2025-06-30
Varat -kehitys2 kautta
€379,208
2024-06-30
€471,663
2025-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
30/100 · Laskussa
24.3 %2024-06-30: 39.4 %
MaksuvalmiusHeikko
1/100 · Vakaa
0.03x2024-06-30: 0.02x
Liikevoitto-%Heikko
14/100 · Laskussa
-14.4 %2024-06-30: 1.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-06-302025-06-30
Omavaraisuusaste39.4 %24.3 %
Maksuvalmius0.02x0.03x
Liikevoitto-%1.1 %-14.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1756669-2
ALV-tunnusFI17566692
EU-tunnusFIFPRO.1756669-2
KuntaVantaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2002-05-16Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2002-05-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2003-08-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2003-08-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2008-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
C
Kohonnut riskiMaja Yhtiöt Oy
Luokitus laskiB1 → C · uusi analyysi 2026-09-25
Mallin pistemäärä39/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
128 verrokkia
Omavaraisuus31%
Heikompi kuin 69 % verrokeista
Kannattavuus9%
Heikompi kuin 91 % verrokeista
Maksuvalmius34%
Heikompi kuin 66 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu12%
Heikompi kuin 88 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika184 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika220 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
C
2026-09-25 07.0439/100 · v0.14
B1 → C · -21 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1560/100 · v0.14
B2 → B1 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaC
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-25
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
47/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 24 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
66/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
25.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-31

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-28.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Maja Yhtiöt Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.